Steroide yanıtlı nefrotik sendromlu türk çocuklarında pnömokok aşılaması
Pneumococcal vaccination in turkish child with steroid responsive nephrotic syndrome
- Tez No: 248585
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Nefrotik sendromlu çocuklarda immün sistemdeki değişikler ve relaps sırasında oluşan hipogamaglobulinemi nedeni ile invaziv pnömokokal enfeksiyonlara karşı yatkınlık vardır. Bu hastalarda aşı ile önlenebilir pnömokok enfeksiyonlarından korunmak için rutin aşı uygulaması gündemdedir.Steroide yanıtlı nefrotik sendromlu çocuklarda pnömokok aşısının etkinliğini araştırmak için yapılan bu çalışmaya remisyonda olan steroide yanıtlı nefrotik sendromlu 30 olgu (20 kız, 10 erkek) ile yaş uyumlu 24 sağlıklı çocuk (17 erkek 7 kız) alındı. Bu çocukların tümüne 23-valanlı polisakkarit pnömokok aşısı uygulandı. Aşı öncesinde ve aşıdan altı hafta sonra çocukların hepsinden serum örnekleri alınarak ELISA yöntemi ile anti-pnömokokal kapsüler polisakkarit(PKP) IgG düzeyleri ölçüldü. Aşılama sonrası antikor düzeylerinde iki kat veya daha fazla artış olması anlamlı aşı yanıtı olarak kabul edildi.Aşıdan önceki ortalama antikor düzeyi hasta grupta 24,14 mg/L, kontrol grubunda 27 mg/L saptandı. Aşıdan sonraki antikor düzeyleri ise sırasıyla 188,59 mg/L ve 201,55 mg/L saptandı. SYNS' lu çocukların 28'i (% 93,3) ve sağlıklı çocukların 23'ü (%95,8) olumlu aşı yanıtı geliştirdiler. Bu aşı yanıtı iki grup arasında farklı değildi(p>0.05). Nefrotik sendromlu çocuklar ile kontrol grubu arasında aşı öncesi ve aşı sonrası antikor düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı(p>0.05) (Tablo VI).Nefrotik sendromlu olgularda anti-PKP düzeyleri ile tedavi sırasında alınan kümülatif prednisolon dozu arasında korelasyon saptanmadı. Aşılama sonrası hiç bir hastada enfeksiyon, relaps ve aşı reaksiyonu görülmedi.Bu sonuçlar bize steroide yanıtlı nefrotik sendromlu çocuklarda pnömokok aşısının güvenli ve immünojenik olduğunu ve aşının içerdiği pnömokok tipleri ile olan enfeksiyonlara karşı koruyucu olabileceğini gösterdi. Pnömokok aşısı steroide yanıtlı nefrotik sendromlarda morbidite ve mortaliteyi azaltabilir. Bu hasta grubunda rutin aşı uygulaması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Background and objective: In children with nephrotic syndrome, there is tendency towards invasive pneumococcus infections because of the changes in the immune system and the hipogamaglobulinemi which occur during relapse. Application of routine vaccination to protect these patients from pneumococcus infections which can be avoided by vaccination is on the agenda nowadays.Methods: The aim of the research was to find out the efficiency of the pneumococcal vaccination on the children who are 30 case in remission with steroid-sensitive nephrotic syndrome (SSNS) (20 girls 10 boys) and 24 age-matched , healthy children (17 boys 7 girls) were included in this research. A 23-valent pneumococcal polysaccharide vaccine (PPV) was applied to all these children . Before the vaccination and 6 weeks after the vaccination, serum samples were taken from all the children and their anti- pneumococcus capsule polysaccharide (PCP) levels were measured by using the ELISA technique.The level of antibody doubled and even more than that which was accepted as meaningful respond to the vaccination.Results: The average antibody level before the vaccination was determined as 24,14 mg/L in the patients group whereas it was determined as 27 mg/L in the control group. After the vaccination the level of antibody was determined as 188,59 mg/L and 201,55 mg/L respectively. We used antibody fold ( a twofold increase in antibody concentration after vaccination) increases to test serological vaccine effectiveness.Twenty eight patients with SSNS (93.3%) and 23 healthy controls (95.8%) with at least a twofold increase in antibody titers 6 weeks after vaccination. There was no difference between these two groups in terms of their response to the vaccine. (p>0.05) There was no meaningful difference between the children with nephrotic syndrome and the control group, in terms of the level of antibody before and after the vaccination. (p>0.05) (Table VI) In cases with a nephrotic syndrome, there was no correlation between their anti- PCP level and cumulative prednizolon which was taken during the treatment. It was observed that, none of the patients had and infection, a relapse or a reaction towards the vaccine.Conclusions:These results suggest that pneumococcal vaccine is safety and immunogenic in children with steroid-sensitive nephrotic syndrome and may protect these patients from disease due to pneumococcal types contained in the vaccine. Pneumococcal vaccination can decrease morbidity and mortality in steroid-sensitive nephrotic syndrome. Routine vaccination of this patients will be suitable .