Psödoeksfoliasyon glokomunda kornea histerezisinin santral kornea kalınlığı ve göziçi basıncıyla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between corneal hysteresis, central corneal thickness and intraocular pressure in pseudoexfoliative glaucoma
  1. Tez No: 248594
  2. Yazar: AHMET ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVBAHAR TAMÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇGlokom hastalığı bulunan ve bulunmayan psödoeksfoliasyon sendromlu hastalarda, sağlıklı benzer yaş ortalamasına sahip kontrol grubunda ve primer açık açılı glomu olan hastalarda yapılan kornea histerezis ölçümlerinin kornea kalınlığı ve göziçi basıncı ile ilişkisinin incelenmesi.YÖNTEM VE GEREÇÇalışmamıza psödoeksfoliasyon glokomlu 25 olgunun 48 gözü, glokomsuz psödoeksfoliasyon sendromlu 20 olgunun 40 gözü, primer açık açılı glokomlu 24 olgunun 45 gözü ve kontrol grubu olarak sağlıklı 27 olgunun 50 gözü olmak üzere toplam 48'i erkek 48'i kadın 96 olgunun 183 gözü dahil edildi. Tüm olgularda ORA ve pakimetri cihazı kullanılarak IOPCC, IOPG, CH, CRF ve SKK değerleri tesbit edildi. Elde edilen değerler varyans analizi (ANOVA) testi, t-testi (independent samples test), eşlendirilmiş gruplarda t-testi, chi-kare testi ve pearson korelasyon testi kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Test sonuçları, p değerine göre değerlendi.
Özet (Çeviri)
PURPOSETo investigate the interaction between corneal hyteresis, central corneal thickness, and intraocular pressure in patients with pseudoexfoliative syndrome, patients with pseudoexfoliation glaucoma, patients with primary open angle glaucoma and healthy control group.MATERIAL AND METHOD48 eyes of 25 patients with pseudoexfoliation glaucoma, 40 eyes of 20 patients with pseudoexfoliation syndrome without glaucoma, 45 eyes of 24 patients with primary open angle glaucoma, and 50 eyes of 27 age matched healthy people, a total of 183 eyes of 96 people (48 male, 48 female) were included in our study. IOPCC, IOPG, CH, CRF, and CCT were determined by using ocular response analyzer (ORA) and pachymeter for each eye. The results were statistically analyzed by using variant analyses (ANOVA), paired samples test, independent samples test, chi-square test and the Pearson correlation test.RESULTIn patients with pseudoexfoliation syndrome without glaucoma and patients with pseudoexfoliation glaucoma, the corneal hysteresis values were statistically significantly lower than patients with primary open angle glaucoma and age matched healthy objects.CONCLUSIONAs the patients with pseudoexfoliation syndrome have lower corneal hysteresis values, their real intraocular pressures may be higher than the measured intraocular pressure.