Hastane çalışanlarında gastroözofagial reflü hastalığının sıklığı
The prevalence of gastroesophageal reflux disease among hospital employees
- Tez No: 248595
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERİH DOBRUCALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gastroözofageal reflü (GÖR) mide içeriğinin özofagusa geri kaçmasıdır. GÖR'nün özofagus mukozasında değişik derecelerde olabilen hasarlanma ve çeşitli semptomlarla birlikte olması durumunda gastroözofageal reflü hastalığından (GÖRH) bahsedilir. GÖRH batı ülkelerinde yetişkin popülasyonun %20'sinde görülmektedir.Bu çalışmada toplumun değişik kesimlerini yansıttığı düşünülerek Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesi çalışanlarında gastroözofagial reflü hastalığının sıklığının, semptomatik özelliklerinin, beslenme ve sosyo-demografik özellikler ile olan ilişkisinin saptanması amaçlandı. Bu amaçla Cerrahpaşa tıp fakültesi hastanesi çalışanlarından ?Hastane Çalışanlarında GÖRH'nın Sıklığı? adlı yaklaşık on dakika süren bir anketi doldurmaları istendi.Toplam 2037 anket değerlendirmeye alındı. Haftada en az bir heartburn ve /veya regürjitasyon semptomu hastalık kriteri olarak alındığında, GÖRH'nın sıklığı %21,7 olarak bulundu. GÖRH'nın atipik belirtileri olan astım, gece gelen öksürük, ses kısıklığı, kardiak olmayan göğüs ağrısı, disfaji ve dispeptik yakınmalar hasta olanlarda anlamlı olarak fazla bulundu. Hastalığın her iki cinste eşit oranda görüldüğü, yaş dağılımında fark olduğu, 30 yaş üzerinde hastalığın daha fazla görüldüğü belirlendi. Medeni hal, öğrenim durumu, gelir düzeyi, aynı evde yaşayan kişi sayısı ile hastalık arasında bir ilişki bulunmadı. BKİ'nin 25'in üzerinde olmasıyla hasta olma oranın arttığı, BKİ'si 30-35 arasında olanlarda hasta olma oranın en fazla olduğu saptandı. Günde 1 paketin üzerinde sigara içimi ile günde 8 bardak üzerinde çay içiminin hasta olma oranını arttığı saptanırken, kahve ve alkol alımının hasta olma oranlarını etkilemediği saptandı. NSAİİ kullanımının da hasta olma oranını arttırdığı görüldü.GÖRH ülkemizde de batı toplumunda olduğu gibi yaygındır ve önemli bir sağlık sorunudur. Beslenme ve sosyo-demografik özellikler bakımından ülkemizdeki GÖRH özellikleri batı toplumundakinden farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Gastroesophageal reflux (GER) is a condition where stomach content refluxes backwards into the esophagus. In the case where the reflux causes various degrees of esophageal mucosal injury accompanied by several symptoms, the presence of gastroesophageal reflux disease (GERD) should be considered. In the western countries, 20% of the adult population are believed to have GERD.In this study, assuming that the Cerrahpaşa Medical Faculty employees reflect different segments of the Turkish society, we aimed to find the frequency of GERD, its symptomatic features, its relation with nutrition and socio-demographics among the employees. For this purpose, the employees were asked to fill a self administered questionnaire form.A total of 2037 collected forms were assessed. Considering at least weekly heartburn and/or regurgitation symptoms to be the disease criteria, the prevalence of GERD is found to be 21,7 %. The atypical symptoms of GERD, such as asthma, night cough, hoarseness, non cardiac chest pain, dysphagia and dyspeptic complaints are found to be significantly higher among GERD patients. While no difference were found between gender, the age distributions were significantly different, and the presence of GERD among adults older than 30 were found to be significantly higher. Marital status, income level and family size were not meaningfully different between the patients and healthy participants. The prevalence of GERD is higher among employees with body mass index (BMI) over 25. It was found that the prevalence is highest among employees with BMI in the range 30 and 35. It was found that smoking more than 1 pack of cigarettes a day and intake of more than 8 glasses of tea a day significantly increase the risk of GERD, but no such finding related to coffee and alcohol intake. Another finding was that NSAII medication increase the risk of GERD.GERD is a common health problem in Turkey and its prevalence is similar to western populations. The dietary and socio-demographic factors on GERD are not different than the western populations.