Enstrumantasyonlu posterior dekompresyon yapılan lomber dar kanal olgularında ameliyat sonrası yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
The evaluatıon of health related qualıty of lıfe after posterıor decompressıon surgery wıth ınstrumentaton for lumbar spınal stenosıs
  1. Tez No: 248608
  2. Yazar: BİLAL AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL YALNIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dar kanal, medulla spinalise ve sinir kökleri¬ne bası yapacak şekilde, ke¬mik ve yumuşak dokular tarafından spinal kana¬lın, sinir kökü kanallarının ve nöral foramenlerin daralmasıyla ortaya çıkan klinik tablo olarak ta¬nımlanabilir. Yaşlı hastalarda bel ağrısı ve radikülopatinin en sık sebebidir. Aktivite ile artan ağrı, nörojenik kladikasyo ve uyuşma gibi lomber fleksiyonla azalan ve lomber ekstansiyonla artan şikayetler içerir.Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada, kliniğimizde Mart 2004 - Nisan 2008 tarihleri arasında enstrumantasyonlu posterior dekompresyon yapılan 64 dejeneratif lomber dar kanallı olgunun arşiv kayıtları ve dosyaları incelendi. Ameliyat sonrası en az 1. yılda olmak üzere, hastalar tekrar muayene edilerek ameliyat sonrası son durumları dejeneratif lomber dar kanal hasta formu ve Japanese Orthopaedic Association formu doldurularak değerlendirildi.Olguların ortalama olarak yaşları 59,9, takip süreleri 27,9 ay, ameliyat sonrası iyileşme oranları (Japanese Orthopaedic Association skoru) %63,5 idi.
Özet (Çeviri)
Spinal stenosis can be described as stenosis of spinal canal, neuronal foramina and canal of neuronal roots by bone and soft tissue that presses medulla spinalis and neuronal roots. In elderly patients spinal stenosis is the most common reason of low back pain and radiculopathy. Symptoms of spinal stenosis are pain increasing with activity, neurogenic claudication and paresthesia all of which are increasing with lumbar extension and decreasing with lumbar flexion.In this retrospective study the files of 64 cases who underwent posterior decompression surgery with instrumentation for degenerative lumbar spinal stenosis between March 2004-April 2008 were documented. Patients were evaluated with Japanese Orthopaedic Association form, form of degenerative lumbar spinal stenosis and the last orthopedic inspection findings at a minimum of one year postoperatively.The mean age of patients were 59.9 years and mean follow-up time was 27.9 months. Postoperatively Japanese Orthopaedic Association score improved in %63.5 of patients.