Çocukluk çağı malinitelerinde plazminojen aktivatör inhibitör-1 (PAI-1) ve vitronektin düzeylerinin risk faktörleri ile ilişkisi
Plasma levels of total plasminogen activator inhibitor-1 (PAI-1) and vitronectin levels in children with malignities and relationship with risk factors
- Tez No: 248628
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DEVECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fibrinolitik sistem, daha geniş tanımıyla plazminojen-aktivatör sistemi, intravasküler fibrin depolanması yanında birçok fizyolojik ve patolojik olayda rol alır. Kanserde bu sistemin bileşenleri anjiyogenez ve hücre migrasyonuna olan etkileri ile tümör büyüme, invazyon ve metastazında rol oynar.PAI-1 serin proteaz inhibitörüdür ve ürokinaz tipi ve doku tipi plazminojen aktivatörü (tPA) inaktive eder. Vitronektin plazminojen aktivator inhibitor-1'e bağlanır ve onu stabilize eder. Bu nedenle vitronektin plazminojen aktivasyonu ile başlayan proteolizi düzenler. Tümör dokusunda saptanan antijen düzeyleri malinitelerde prognostik ve prediktif rolü değerlendirmede önemlidir.Bu çalışmada 32 yeni tanılı hematolojik ve onkolojik maliniteli hastanın Ocak 2008- Ocak 2009 tarihleri arasında ELISA tekniği ile PAI-1 ve vitronektin düzeyleri ölçüldü. Maliniteli hasta grubunda ortalama PAI-1 düzeyi 23.02 ±15 ng/mL (8.2-71.19) ve vitronektin düzeyi ise % 83.10 ± 23.77 (dağılım 12-126) bulundu. Aynı yaş grubu aralığında 25 sağlıklı çocuktan oluşan kontrol grubuyla karşılaştırma yapıldı. PAI-1 ve vitronektin düzeyleri sırasıyla 23.63±10.44 (11.67-58.85) ve 85±20.85 (39-126) bulunmuştur. İki grup arasında bağımsız sample-t test ile anlamlı bir fark saptanamadı. ( PAI-1 için p=0.86, vitronektin için p=0.69).Maliniteli hasta grubundaki hastalar da erken evre ve ileri evre olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Bu iki gruptaki hastalardaki PAI-1 ve vitronektin düzeyleri ölçülerek iki grup arasında karşılaştırma yapıldı. Erken evre ve ileri evreli hastaların da PAI-1 ve vitronektin düzeyleri arasında da anlamlı bir fark bulunamadı. Erken evreli hastalarda PAI-1 21.99±15.23 (9.74-63.48), ileri evreli hastalarda 23.59±15.37 (8.2-71.19) (p= 0.89), erken evreli hastalarda vitronektin 91.52±18.98 (68.80-126.43), ileri evreli hastalarda 78.47±25.29 (12.10-110.69) (p=0.82) bulundu.PAI-1'ın tümör dokusunda histopatolojik olarak araştırılması gerekliliği de göz önüne alınarak, PAI-1 ve vitronektinin çocukluk çağı maliniteli hastalarda prognostik faktör olarak kullanılabilirliğini değerlendirmek için daha geniş serili çalışmalara ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.
Özet (Çeviri)
The fibrinolytic system, more appropriately referred to as the plasminogen activator system, controls not only the intravascular fibrin deposition but also participates in a wide variety of physiologic and pathologic processes. In cancer, the components of this system are involved in tumor growth, invasion and metastasis, through their effect on angiogenesis and cell migration.Plasminogen activator inhibitor-1 (PAI-1) is a serine protease inhibitor that inhibits fibrinolysis by inactivating urokinase-type and tissue-type plasminogen activator.Vitronectin binds to plasminogen activator inhibitor-1 and stabilizes it. Thus vitronectin serves to regulate proteolysis initiated by plasminogen activation. Their antigen levels are determined in tumor tissue extracts to assess the prognostic and predictive role in solid tumors.In this study, we examined levels of total PAI-1 and vitronectin levels in 32 newly diagnosed patients with hematologic and oncologic malgnities in childhood, determined by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) between January 2008- January 2009. The mean level PAI-1 was 23.02 ±15 ng/mL (8.2-71.19) and vitronectin was % 83.10 ± 23.77 (dağılım 12-126) in tumor group. In the control group, consisted with healthy 25 children in the same age distribution, PAI-1 and vitronectin levels were 23.63±10.44 (11.67-58.85) and 85±20.85 (39-126) respectively. There wasn?t any significant differentiation between two groups by independent sample-t test (p=0.86 and p=0.69).Patients with malignities also were classsified two groups as early and advanced stage. PAI-1 and vitronectin levels were compared in two groups. It wasn?t any significant correlation for PAI-1 and vitronectin levels between early and advanced stage patients. PAI-1 level in early stage patients was 21.99±15.23 (9.74-63.48), in advanced stage patients 23.59±15.37 (8.2-71.19) (p= 0.89), vitronectin was in early stage patients 91.52±18.98 (68.80-126.43), in advanced stage patients 78.47±25.29 (12.10-110.69) (p=0.82)In conclusion there isn?t any significant relationship between the plasma levels of PAI-1 and clinical parameters in children with malignities at presentation, also with vitronectin. But PAI-1 in tumor tissue may be correlated to histopathological data. If these findings can be confirmed in larger trials, there will be a possibility to use PAI-1 and vitronectin as a prognostic factors.