Ovulatuar ve anovulatuar polikistik over sendromlu hastalarda Prostat Spesifik Antijen ve serbest Prostat Spesifik Antijen'nın tanısal değeri
Diagnostic value of prostate specific antigen and free-prostate specific antigen in women with ovulatory and anovulatory polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 248627
  2. Yazar: BURCU CAN KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ovulatuar polikistik over sendromlu hastaların tanısı zordur. Çalışmamızda ovulatuar ve anovulatuar hastalarda prostat spesifik antijen ve serbest prostat spesifik antijenin tanısal değerini ölçtük. Hem ovulatuar hem anovulatuar grupta androjenik hormonlar, prostat spesifik antijen ve serbest prostat spesifik antijen kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek düzeylerdeydi (p10 pg/mL, serbest prostat spesifik antijenin >3pg/mL olarak belirlendi. Anovulatuar ve ovulatuar hastalarda prostat spesifik antijen ve serbest prostat spesifik antijenin tanısal performansları değerlendirildi.Anovulatuar hasta grubunda prostat spesifik antijenin >10 pg/mL ?cut-off? değeri için sensitivite %100, spesivite %100, tanısal doğruluk %100, pozitif prediktif değer %100, negatif prediktif değer %100; serbest prostat spesifik antijenin >3 pg/mL ?cut-off? değeri için sensitivite %96.3, spesivite %97.2, tanısal doğruluk %96.82, pozitif prediktif değer %96.3, negatif prediktif değer %97.2 olarak saptandı.Ovulatuar hasta grubunda prostat spesifik antijenin >10 pg/mL ?cut-off? değeri için sensitivite %85, spesivite %100, tanısal doğruluk %94.64, pozitif prediktif değer %100, negatif prediktif değer %92.3; serbest prostat spesifik antijenin >3 pg/mL ?cut-off? değeri için sensitivite %90, spesivite %97.1, tanısal doğruluk %96.4, pozitif prediktif değer %96.3, negatif prediktif değer %97.2 olarak saptandıBu verilerin ışığında prostat spesifik antijen ve prostat spesifik antijenin ovulatuar ve anovulatuar polikistik over sendromu tanısında faydalı biyokimyasal belirteçler olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Diagnosis of ovulatory polycystic ovary syndrome is very difficult. We assessed the diagnostic value of prostate-specific antigen and free prostate-specific antigen in women with ovulatory or anovulatory patients. Prostate-specific antigen, free prostate-specific antigen and circulating androgens levels were significantly elevated in the patients than control group (p10 pg/mL and >3 pg/mL. Diagnostic value of prostate-specific antigen and free prostate specific antigen were evaluated in women with ovulatory and anovulatory patients.In anovulatory group, a prostate specific antigen level of greater than 10 pg/ml yielded a sensitivity of 100%, a specificity of 100%, and a diagnostic accuracy of 100%, with a positive predictive value of 100% and a negative predictive value of 100%. An free prostate specific antigen level of greater than 3 pg/ml yielded a sensitivity of 96.3%, a specificity of 97.2%, and a diagnostic accuracy of 96.8%, with a positive predictive value of 96.3% and a negative predictive value of 97.2%. In ovulatory group, a prostate specific antigen level of greater than 10 pg/ml yielded a sensitivity of 85%, a specificity of 100%, and a diagnostic accuracy of 94.6%, with a positive predictive value of 100% and a negative predictive value of 92.3%. An free prostate specific antigen level of greater than 3 pg/ml yielded a sensitivity of 90%, a specificity of 97.1%, and a diagnostic accuracy of 96.4%, with a positive predictive value of 96.3% and a negative predictive value of 97.2%.We concluded that prostate-specific antigen and free prostate-specific antigen could be useful biochemical marker in the diagnosis of anovulatory and ovulatory polycystic ovary syndrome according to our data outcomes.