Kronik böbrek hastalığında fibroblast growth faktör 23 (FGF23) ile sol ventrilül kitle indeksi ve koroner kalsifikasyon
Left ventrilile mass index and coronary calcification with fibroblast growth factor 23 (FGF23) in chronic renal disease
- Tez No: 706767
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kronik böbrek yetmezliğinde kardiovasküler mortalite ve morbiditesindeki potent risk faktörleri olan koroner arter kalsifikasyonu, sol ventrikül hipertrofisi ve kalsiyum-fosfor metabolizma bozuklukları ile fosfatürik bir hormon olan FGF23 arasındaki ilişki ve FGF23'ün prognositik önemi hakkında çalışmalar devam etmektedir. Vasküler kalsifikasyon ve sol ventrikül hipertrofisinin kronik böbrek hastalığında mortalitenin bağımsız belirtecleri olduğu bilinmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda ise FGF23'ün mortalite ile ilişkili olduğu, fosfat ve parathormondan bağımsız risk faktörü olduğu yönünde çalışmalar mevcuttur. Kronik böbrek hastalığında normal sınırlar içindeki serum fosfat düzeyindeki artış dahil kardiovasküler olaylardaki artış ve renal fonksiyonlardaki ilerleyici bir azalma ile birlikteliği gösterildiğinden, çalışmamızda tüm evrelerdeki kronik böbrek hastalığında biokimyasal parametrelerdeki değişiklikler ile FGF23, sol ventrikül hipertofisi ve koroner kalsifikasyon değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunda Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji, Periton polikliniklerinden ve hemodiyaliz ünitesinden takip edilen toplam farklı evrelerdeki toplam 158 hasta çalışmaya alınmıştır. Bu hastaların 101 tanesi kadın (%63,9) ve 57 tanesi (%36,1) erkektir. Yaş ortalamaları 53±14,65 yıl olup, hastalık süreleri ortalama 48±42,07 ay'dır. Hastalar K/DOQI kılavuzuna göre kısa MDRD (Modification of Diyet in Renal Disease) formülüyle GFR'leri hesaplanarak 5 evreye ayrıldı. Evre 1-2'de 30 hasta, Evre 3A'da 14 hasta, Evre 3B'de 21 hasta, Evre 4'te 22 hasta, Evre 5'te 71 hasta olarak belirlendi. Biokimyasal çalışmalar için hastalardan bir gecelik açlığı takiben venöz kan örnekleri alınarak rutin biokimyasal tetkikleri yapıldı. PTH ve ferritin ise immunoassay yöntemiyle, Human FGF23 ELISA yöntemiyle çalışıldı. Transtorasik iki boyutlu, M-Mode ekokardiografi ile incelemeler yapıldı. Amerikan Ekokardiografi Birliğinin (American Society of the Echokardiography) tavsiyesine göre sol ventrikül kas kitlesi Devereux RB formülü ile hesaplandı. Sol ventrikül kas kitlesi yüzey alanına bölünmesi ile sol ventrikül kitle indeksi (LVMI) hesaplandı. LVMI>131gr/m2 erkeklerde ve 100 gr/m2 kadınlarda sol ventrikül hipertrofisi olarak değerlendirildi. Hastaların koroner kalsifikasyon skorlaması için hastaların multidedektör CT (MDCT) ile çekimleri yapıldı. Koroner kalsiyum skorlama Agatston ve arkadaşlarının tarif ettiği şekilde kalsiyum skorlama kılavuzuna göre CAC skoru bunların ≤10“minimal”, 11-100“hafif”, 101-400 arası“orta”ve >400“ciddi”olarak değerlendirildi. Çalışma verileri değerlendirilirken öncelikle tanımlayıcı istatistiksel metodlar kullanıldı. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov testi, t-Testi, One-Way ANOVA testi, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve Ki-Kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Studies are continuing on the relationship between coronary artery calcification, left ventricular hypertrophy, and calcium-phosphorus metabolism disorders, which are potent risk factors for cardiovascular mortality and morbidity in chronic renal failure, and FGF23, a phosphaturic hormone, and the prognostic importance of FGF23. Vascular calcification and left ventricular hypertrophy are known to be independent markers of mortality in chronic kidney disease. In recent years, studies have shown that FGF23 is associated with mortality and is a risk factor independent of phosphate and parathormone. Our study aimed to evaluate the changes in biochemical parameters, FGF23, left ventricular hypertrophy, and coronary calcification in chronic kidney disease at all stages, since it has been shown to be associated with an increase in cardiovascular events, including an increase in serum phosphate levels within normal limits, and a progressive decrease in renal function in chronic kidney disease. In the study group, a total of 158 patients in different stages, followed up from Şişli Etfal Training and Research Hospital, Nephrology, Peritoneal outpatient clinics and hemodialysis unit were included in the study. Of these patients, 101 (63.9%) were female and 57 (36.1%) were male. The mean age is 53±14.65 years, and the mean disease duration is 48±42.07 months. The patients were divided into 5 stages by calculating their GFR with the short MDRD (Modification of Diet in Renal Disease) formula according to the K/DOQI guideline. It was determined as 30 patients in Stages 1-2, 14 patients in Stage 3A, 21 patients in Stage 3B, 22 patients in Stage 4, and 71 patients in Stage 5. Routine biochemical tests for biochemical studies were performed by taking venous blood samples from the patients after an overnight fast. PTH and Ferritin were studied by immunoassay method, and Human FGF23 was studied by ELISA method. Transthoracic two-dimensional, M-Mode echocardiography examinations were performed. According to the recommendation of the American Society of Echocardiography, left ventricular muscle mass was calculated with the Devereux RB formula. Left ventricular mass index (LVMI) was calculated by dividing left ventricular muscle mass by surface area. LVMI>131gr/m2 was evaluated as left ventricular hypertrophy in men and 100gr/m2 in women. Multidetector CT (MDCT) scans were performed for the coronary calcification scoring of the patients. Coronary calcium scoring was evaluated according to the calcium scoring guideline as described by Agatston et al., the CAC score was rated as ≤10“minimal”, 11-100“mild”, 101-400“moderate”, and >400“severe”. While evaluating the study data, descriptive statistical methods were used primarily. Kolmogorov-Smirnov test, t-Test, One-Way ANOVA test, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Chi-Square test were used for data analysis.