Yaşa bağlı maküla dejeneresansında orbital kan akımının renkli doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
To assess ocular blood flow with colour doppler ultrasonography in age releated macular degeneration
- Tez No: 248670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM BAYEZIT ŞAKALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde Temmuz 2005-Aralık 2009 tarihleri arasında YBMD tanısıyla takipleri bulunan 50 yaş üzerindeki 39 hastanın 78 gözü çalışma kapsamına alındı. 78 gözün 67'inde YBMD izlenirken 11'inde YBMD izlenmedi. Detaylı bir anamnez ve sistem sorgulamasının ardından hastalar tam bir oftalmolojik muayeneden geçirildi. Hastaların herhangi bir gözünde glokom, DRP, SRVT, SRAT, vs. gibi oküler perfüzyon parametrelerini etkileyebilecek hastalığı olanlar çalışmaya dahil edilmedi. FA çekiminin ardından herhangi bir gözünde veya her iki gözünde nonneovasküler YBMD ve/veya neovasküler YBMD tanısı kondu. RDUSG ile hastaların iki gözünde de OA, SRA PSA'a ait ortalama PSV, EDV, RI değerleri ölçüldü.Sigara içen olgu sayısı ve sigara kullanım süreleri hasta gözlerde daha fazla olmasına rağmen sigara ile YBMD arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki gösterilemedi. Ancak sigara içme durumu dikkate alındığında HT `si olmayan YBMD olguları ile HT'si olan YBMD olguları arasında önemli bir fark olduğu görüldü. Aynı olguda, bir gözünde neovasküler YBMD olan ile diğer gözünde nonneovasküler YBMD olan hastalarda OA, PCA, SRA'ya ait ortalama PSV, EDV, RI değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). Aynı hastada, bir gözünde YBMD olan ile diğer gözünde YBMD olmayan olgularda OA, PCA, SRA'ya ait ortalama PSV, EDV, RI değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p > 0.05). Sağ gözünde nonneovasküler YBMD olan olgular ile yine sağ gözünde neovasküler YBMD olan olgularda OA'ya ait ortalama PSV, EDV, RI değerleri, PCA'ya ait ortalama PSV, EDV değerleri, SRA'ya ait ortalama PSV, EDV değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p > 0.05). PCA'ya ve SRA'ya ait ortalama RI değeri neovasküler YBMD olan grupta nonneovasküler olan gruba göre daha yüksekti ve istatistiksel olarak anlamlı fark izlendi (p < 0.05). YBMD izlenen hastalar ile YBMD izlenmeyen hastalarda OA, SRA, PSA'ya ait ortalama PSV, EDV, RI değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p > 0.05).Ancak YBMD patogenezinde, önemli rol oynayan koroidal perfüzyon bozukluğunun saptanmasında RDUSG'nin bir yer edinebilmesi için daha çok sayıda hasta üzerinde, uzun klinik izlemle ve daha tecrübeli bir ekiple ek çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Seventy eight eyes of 39 patients who older than 50 years were diagnosed ARMD at Dicle Uiversity Medical Faculty Eye Department between July 2005 to December 2009 included to the study. Sixty seven eyes had ARMD and 11 eyes were not had ARMD. After detailed systemic hystory patients were examined full ophtalmologic examination. Patients with glaucome, DRP, CRVO and CRAO that effect ocular perfusion were exluded to the study. After FFA non-neovascular or neovascular ARMD was diagnosed in one eye or both eyes. PSV, EDV and R.İ. of OA, SRA and PSA in both eyes of patients were examined by CDUSG.The number of patients who were smoking and time of smoking was higher in eyes with ARMD but there were no statiscally relationship between ARMD and smoking. However when care about smoking there were meaningful differences between ARMD patients with HT or not. At the same patients when one eye had neovascular ARMD and fellow eye had nonneovascular ARMD there were no statiscally differences between the average value of PSV, EDV and R.İ. of OA, PSA and SRA (P > 0.05).At the same patient, when one eye had ARMD and fellow eye had not ARMD there were no statiscally differences between the average value of PSV, EDV and R.İ. of OA, PSA and SRA (P > 0.05).At right eye who had nonneovascular ARMD and who had neovasulcar ARMD there were no statiscally differences between the value of PSV, EDV and R.İ. of OA, PSA and SRA (P > 0.05).The value of R.İ. of PCA and SRA was higher in neovascular ARMD than nonneovascular ARMD (P > 0.05), there were no meaningful differences the value of PSV, EDV and R.İ. of OA, PCA and SRA (P > 0.05).However, the defeat of choroidal perfusion is important at pathogenesis of ARMD, large series, long term clinical following and experienced equigment are needed for the play of CDUSG.