Taurin'in reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
Effects of Taurine on reperfusion injury
- Tez No: 248722
- Danışmanlar: PROF. DR. ECMEL SONGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Taurin insan vücudunda önemli fonkiyonlara sahip bir organik asittir. Son zamanlarda antioksidan özelliği üzerinde sıklıkla durulmaktadır. Bu çalışmada sıçanlardaki grasilis kas flebi modelinde oluşturulan iskemi - reperfüzyon hasarına taurinin etkinliği araştırılmıştır. Toplamda 32 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan kontrol grubu (n=16) ve tedavi grubu (n=16) olarak ikiye ayrıldı. Gruplarda kaldırılan grasilis kas fleplerine 4 saatlik iskemi uygulandı. Tedavi grubunda reperfüzyondan 30 dakika öncesinde intravenöz olarak taurin (200 mg/kg) enjekte edildi. 24 saatlik reperfüzyonun ardından grasilis kas flebindeki malondialdehit(MDA) miktarı, flep sağkalımı ve flepteki su içeriği ölçülürken 72 saatlik reperfüzyon sonrası histopatolojik analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Taurine is an organic acid which has very important function to the human body.. Recently, the antioxidant property of taurine has been commonly emphasized..In this study, we used gracilis muscle flap model to ınvestıgate the effect of taurine ın ischemia reperfusion injury in rats. Totally thirty- two Sprague-Dawley rats were divided into two groups: control group (n = 16) and treatment group with taurine (n = 16). After elevation of the gracilis muscle flap, four hours of ischemia was performed ın both groups. Thirty minutes before the reperfusion, taurine(200mg/kg) was injected intravenously After 24 hours of reperfusion, amount of malondialdehyde(MDA), tissue water content, and flap viability were evaluated .