Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde nodal evrelemede BT, PET/BT ve histopatolojik verilerin karşılaştırılması
Comparing the effectiveness between CT and PETCT in preoperative nodal staging in nonsmall cell lung cancer
- Tez No: 248721
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: KHDAK'li olgularda BT ve PET/BT kullanılarak yapılan nodal evrelemenin, operasyon sonrası patoloji sonuçlarıyla karşılaştırılması ve literatürde bu konuda yapılmış diğer çalışmalarla uyumuna bakılması amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız 2008 ve 2009 yıllarında, KHDAK tanısı ya da şüphesiyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi' ne başvuran ve daha sonra opere edilen 67 olguyu kapsamaktadır. Çalışmaya operasyon öncesi RT ya da KT almış olgular dahil edilmemiştir. Bu olgulardan 57 tanesi (50 erkek, 7 kadın; ortalama yaş 59.2) operasyon sonucunda KHDAK tanısı almıştır. Tüm hastalara cerrahi öncesi BT ve PET/BT görüntüleme yapılmış, bu görüntüler retrospektif olarak değerlendirilerek hastalarda nodal evrelemeye gidilmiş, sonuçlar altın standart olan patoloji sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. BT ve PET/BT' nin nodal evrelemedeki duyarlılık, özgüllük, pozitif öngörü değeri (PÖD) ve negatif öngörü değerleri (NÖD) hesaplanmıştır. Tümör evrelemesi TNM (AJCC, 1996) sistemine göre yapılmıştır (1). Ayrıca hastaların demografik özellikleri, KHDAK histolojik tiplerinin dağılımı ve demografik özelliklerle olan ilişkisi, PET/BT' nin benign-malign ayrımındaki başarısı ve kitlelerin SUVmax değerleri ile patolojik lenf nodu pozitifliği arasındaki ilişkinin istatistiksel anlamlılığı değerlendirilmiştir.BULGULAR: KHDAK şüphesi olan 67 olgunun PET tetkiklerinde, lezyonun SUVmax= 2.5 cut off değerine göre yapılan lezyon karakterizasyonundaki (benign- malign ayrımı) duyarlılık, özgüllük, PÖD ve NÖD sırasıyla %83, %86, %98 ve % 37.5 olarak hesaplandı. Doğruluk oranı ise %84' tür.Histopatolojik olarak KHDAK tanısı alan 57 olgunun 50'si erkek (%87.7), 7'si kadın (%12.3) olup, tüm grubun ortalama yaşı 59,2 idi. Patoloji sonucuna göre, sıklık sıralamasında en sık adenokanser (27 olgu, %47.4), 2. sıklıkta skuamoz hücreli kanser (17 olgu, %29.8) yer almaktaydı. Cinsiyet ile kanserin histolojik tipi arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of this retrospective study is to compare the effectiveness of nodal stage made by using only BT and PET/BT in cases with NSCLC (non small cell lung cancer) matching with pathological results after operation and to consider the compliance with previous related studies in the literature.MATERIALS AND METHODS: Our study consists of 67 cases that have applied Ege University School of Medicine with NSCLC diagnosis or doubt and then, have been operated, in 2008 and 2009. The 57 of this cases (50 men, 7 women; average age 59.2) were diagnosed as NSCLC at the end of the operation. BT and PET/BT scanning were pre-operatively applied all patients, nodal staging was performed for the patients after that those images were retrospectively evaluated and results were compared with pathologic results as gold standard. Sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV) and negative predictive value (NPV) of BT and PET/BT on nodal staging were calculated. Tumor staging was done with respect to TNM (AJCC, 1996) system (1). Additionally, demographic properties of patients, distribution of NSCLC histologic types and the relation between demographic properties, the success of PET/BT in benign-malign lesion separation and statistical meaning of the relation between SUVmax of bulks and patologic lymph node positiveness were considered.RESULTS: In PET scanning of 67 cases with NSCLC doubt, sensitivity, specificity, PPV, NPV and accuracy in lesion characterization with respect to SUVmax= 2.5 cut off value, were calculated as 83%, 86%, 98% , 37,5% and 64% respectively.50 were men (87.7%), 7 were women (12.3%) of 67 cases that had histopathologically diagnosed as NSCLC and the mean age of whole group was 59.2. According to pathology results, the most frequent one was adenocarcinoma (27 cases, 47.4%), the second one was squamous cell carcinoma (17 cases, 29.8%) in sequencing. Any meaningful relation between sexuality and histological type of carcinoma.