Deneysel Kafa Travması modelinde KoQ10' un iskemi ve nöronal hasar üzerine etkisi
The effects of CoQ10 on the neuronal damage and ischemia in experimental head injury of rat model
  1. Tez No: 248755
  2. Yazar: MAZHAR MÜFİT ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmada ağırlıkları 350-400 g arasında değişen 28 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Her biri 7 adet sıçan içeren 4 deney grubu oluşturuldu. Herhangi bir girişim uygulanmayan sham (G1, n=7), sadece travma uygulanan kontrol (G2, n=7), travmayı takiben gavaj yoluyla serum fizyolojik (SF) uygulanan (G3, n=7), travmayı takiben gavaj yoluyla Koenzim Q10 (KoQ10) (10 mg./kg) uygulanan (G4, n=7) olarak belirlendi. Kafa travması, Marmarou ve arkadaşları'nın tanımladığı şekil modifiye edilerek yapıldı. Orta hat insizyonundan sonra, frontoparyetal konveksitede, orta hattın koronal sütürla kesiştiği nokta üzerine sabitlenen metal diske uygulandı. Bunun için oluşturulan düzenekten 450 gr ağırlık, 70 cm yüksekten düşürülerek kafatası üzerinde 3,09 joule olan bir çarpma enerjisi elde edildi. Denekler, 48. saat sonunda yüksek dozda anestezi uygulanıp, kan örnekleri alınmasının ardından sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
In the study, 28 male albino Wistar rats weighting 350-400 g were used. Animals were divided into 4 experimental groups, each consisting 7 rats. Sham (without travma) group (G1, n=7), travma only group Control (G2, n=7), administration of serum physiologic (SF) group (G3, n=7), administration of Coenzyme Q10 (CoQ10) (10 mg./kg P.O.) group (G4, n=7). Traumatic brain injury (TBI) was induced using the closed injury model described by Marmarou et al. A midline scalp incision was performed followed by periosteal elevation to expose the central area of the skull vault between coronal and sagital sutures. A stainless steel disk (10 mm in diameter and 3 mm in depth) was fixed to this central portion of the skull vault. Twenty-one rats were placed in the prone position on a foam bed, and injury was introduced by dropping a 450-g brass weight from a height of 70 cm which provided 3,09 joule energy. 48 hours after the trauma, the rats were killed by decapitation under ketamine anesthesia. Right and left hemispheres were separated on an ice-cold surface. Right hemispheres were prepared for histopathologic evaluations.The brain edema and the levels of MDA, which is the last product of lipid peroxidation in tissues, decreased statistically significant in group of trauma with CoQ10 (G:4) with respect to control group (G:2). Elevation of SOD values did not statistically significant with respect to control group.