Pulmoner embolide ADMA, no ve homosistein düzeyleri
ADMA, no and homocysteine levels in pulmonary embolism
  1. Tez No: 248754
  2. Yazar: MURAT ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Pulmoner tromboembolide (PE) pulmoner hipertansiyon varlığı hastalığın mortalitesini önemli derecede arttırmaktadır. Pulmoner arter basınç artış nedenlerinden birisi de güçlü vazodilatatör etkili nitrik oksitin (NO) etkinliğinin azalması olarak kabul edilmektedir. 01 Mart 2009 ile 31 Aralık 2009 tarihleri arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde yaptığımız çalışmamızda pulmoner emboli tanısı alan 100 olguda (49 erkek, 51 kadın, yaş ortalamaları 67.2 ± 14.3) tedavi öncesi ve sonrası serum NO, ADMA, Homosistein düzeyleri değerlendirildi. 3 aylık takip ve tedavi sonrasında düzelen ve pulmoner arter basıncı (PAB) normalize olan PE olguları ile pulmoner hipertansiyonu olan olgular arasında bu parametrelerin kötü prognozu tahmin etmede bir belirteç olup olmayacağını araştırıldı. Tedaviye başlanan olgularda mortalite %15 idi. Prognozun belirlenmesinde PAB yüksekliği (p=0.008), hipoksemi varlığı (p0.05). Akut pulmoner embolide NO'nun düştüğü, ADMA'nın yükseldiği ve tedavi ile NO düzeyinin yükseldiği (33.7 ± 2.3 den 41.5 ± 4.4'e, p0.05) ancak PAB yüksekliğinin beklenildiği gibi orta-ağır hipokside daha yüksek olduğu bulundu (49.3 ± 19.4 , p=0.009). Homosistein ve ADMA düzeyleri arasında tedavi öncesi (r:0.300 p:0.016) ve tedavinin 3.ayında (r:0.293 p:0.039) literatürlerle uyumlu olarak anlamlı korelasyon saptandı. Aktif sigara içicisi olmamasına, vitamin B12 ve Folik asit düzeyleri normal olmasına rağmen olgularımızın %58 inde Homosistein düzeyi yüksek bulundu. İlginç olarak normal sınırlarda olmasına karşın ve genel bilinenin aksine vitamin B12 düzeyi kronik tromboembolik grupta yüksek bulunurken tedavi ile düştüğü gözlendi (745.2 ± 366.6 den 430.1 ± 285.6'ya, p:0.017) ve bunun kötü prognozun tayininde belirleyici olabileceği bulundu.
Özet (Çeviri)
Presence of pulmonary hypertension significantly increases the mortality in pulmonary thromboembolism (PE). Increase in pulmonary arterial pressure (PAP) is found to be correlated with a decrease in NO, a potent vasodilator. In this study, we aimed to analyse pre and post treatment serum NO, ADMA and homocysteine levels in PE patients and evaluate the prognostic value in predicting chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH). We enrolled 100 consecutive PE patients ( 49 males and 51 females, mean age 67.2 ± 14.3) diagnosed at Zonguldak Karaelmas University Hospital between March 2009-December 2009. At 3 months, patients were grouped according to PAP as normal and high. Mortality was found as 15%. Persistent high PAP at 3 months (p=0.008), hypoxemia (p0.05). We also found that initial NO levels were low and ADMA levels were high, and with treatment NO levels increased (from 33.7 ± 2.3 to 41.5 ± 4.4, p0.05) but PAP was found to be relatively high in medium-severe hypoxemia group as expected (49.3 ± 19.4 , p=0.009). Pretreatment and postreatment (at 3 months) serum homocysteine and ADMA levels were significantly correlated (r:0.300 p:0.016 and r:0.293 p:0.039 respectively). Serum homocysteine levels were high in 58% of our population who were actually nonsmokers, and had normal serum vitamin B12 and folic acid levels. Interestingly, unlike expected vitamin B12 levels were high in CTEPH patients, the levels decreased with treatment (from 745.2 ± 366.6 to 430.1 ± 285.6, p:0.017) which maybe interpreted as a bad prognostic factor.