Samsun ekolojik koşullarında kış döneminde yalnız adi fiğ ile karışık olarak yetiştirilen bazı yulaf çeşitlerinde ot ve tane verimi ve verim unsurları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 24877
  2. Yazar: ZEKİ ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
VI ÖZ Bu çalışma, Samsun ekolojik koşullarında kış döneminde ot verimi amacıyla, yalnız ve adi fiş ile karışık olarak ve tane verimi için yetiştirilebilecek en uygun yulaf çeşit veya çeşit lerini ve ayrıca ot ve tane verimi üzerine etki eden verim un surlarının etki oranlarını belirlemek amacıyla, 1990-1992 yılla rı arasında Ondokuz Mayıs üniversitesi Kurupelit Kampüsünde yer- alan Ziraat Fakültesi deneme tarlalarında yürütülmüştür. Çalış mada 17 farkla yulaf çeşidi kullanılmıştır. Yulaf çeşitlerinin yalnız ekildiği denemeye 6 kg/da, yulaf+fig karışım denemesine ise 3 kg/da N uygulanmıştır. Yulaf denemesinden dekara iki yılın ortalaması 993.1 kg, yulaf+fig karışım denemesinden ise 638.5 kg kuru ot verimi alın mıştır. Yulaf denemesinden ayrıca iki yılın ortalaması olarak dekara 296.8 kg tane verimi elde edilmiştir. Kuru ot elde etmek amacıyla yulaf çeşitleri yalnız ekilecekse, 1779-Yeşilköy ve A- pak; tane verimi için ise 8351-Century ve Coker-1214 çeşitleri önerilirken, yulaf+fig karışık ekiminde kuru ot verimi yönünden, yulaf çeşitleri arasında önemli bir farklılık bulunamamıştır. Hem yulaf hem de yulaf+fig karışım denemesinde kuru ot ve rimi ile, incelenen diğer özellikler arasındaki çoklu regresyon katsayıları (E2) önemsiz bulunduğu için, diğer özelliklerin kuru ot verimi üzerindeki etki oranlarını belirlemek amacıyla path a- nalizi yapılmamıştır. Samsun ekolojik koşullarında yüksek tane verimi yönünden yapılacak seleksiyon çalışmalarında, yapılan path analizi sonucunda tane verimini doğrudan olumlu yönde ve yüksek oranda etkiledikleri belirlenen m2'de fertil sap sayısı, bayrak yaprak ayası uzunluğu, salkımda boğum sayısı ve fertil sapta tane verimi gibi özelliklerin gözönüne alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This study was conducted to determine superior oat variety or varieties grown under ecological conditions of Samsun seeded alone and mixed with vetch for grain and forage production res pectively. In addition, the influence ratios of grain and forage yield components were also determined. The experiments was established on the experimental area of Agricultural Faculty in Kurupelit Campus of Ondokuz Mayıs Uni versity during the period from 1990 to 1992. In the experiments, 17 oat varieties were used and 6 and 3 kg of N per decare were applied to the oat plots seeded alone and mixed with vetch res pectively. The average hay yields were 993.1 and 638.5 kg per decare obtained from oat plots seeded alone and oat+vetch mixture res pectively. The average grain yield of oat plots seeded alone was 296.8 kg per decare. When oat plots seeded alone 1779-Yeşilköy and Apak varieti es for hay production and 8351-Century and Coker-1214 varieties for grain production are recommended under ecological conditions similar that of Samsun. în terms of hay yields of oat+vetch mixture there were no significant differences among the oat varieties. Path analysis was not performed, because of there were no significant multiple regression coefficients (R2) between hay yield and other characters in both pure stand of oat and oat+- vetch mixture. According to the results of path analysis results it was been determined that fertile stem number per m2, flag leaf blade length, node number per panicle and grain yield per fertile stem had positively significant effects on grain yield. In selection improvement studies for high grain yield in Samsun ecological conditions, more attention should be paid to these characters.