Hipertansif ebeveynlerin normotansif çocuklarında kan basıncı sirkadiyen ritmi
The circadian rythm of blood pressure in normotensive children with family history of essential hypertension
- Tez No: 248792
- Danışmanlar: PROF. ZÜBEYİR KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Aile öyküsü, genetik, insülin direnci, yüksek vücut kitle indeksini içeren çeşitli risk faktörlerinin esansiyel hipertansiyon gelişiminde rol oynadığı belirtilmektedir. Hipertansif aile öyküsü, çocuklarda görülen esansiyel hipertansiyon için önemli bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Hipertansif hastalarda gece kan basıncı düşüşünün nondipper izlendiği bireylerde hedef organ hasarının daha fazla olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmada, ebeveynlerinde esansiyel hipertansiyon öyküsü olan normotansif çocukların ambulatuar kan basıncı izlemi ile kan basıncı sirkadiyen ritminin araştırılması, bu ritmin hedef organ hasarı ile ilişkisi ve klinik olarak hipertansiyon saptanmadan önce erişkin dönemde ortaya çıkabilecek hipertansiyonun belirleyicisi olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Çalışmaya yaşları 8-22 yıl arasında olan hipertansif aile öyküsü olan 40 normotansif çocuk ( 19 kız, 21 erkek ) ve kontrol grubu olarak ailesinde hipertansiyon olmayan 20 normotansif çocuk (10 kız, 10 erkek) alındı. Çocukların tıbbi anamnezi alınıp, sistemik muayeneleri ve ekokardiyografik incelemeleri yapıldı ve 24 saat süre ile ambulatuar kan basıncı izlemi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Many factors, including family history, genetics, insulin resistance and high body mass index may play a role in the development of essential hypertension. The family history of hypertension is an important risk factor for essential hypertension seen in children. It has been said that hypertensive patients with nondipper blood pressure status have higher target organ damage. The aim of this study was to evaluate blood pressure circadian rythm of normotensive children with family history of essential hypertension, to examinate the relationship between target organ damage and this rythm, to evaluate whether it is the predective for adult hypertension.The children aged between 8-22 years were enrolled. Fourty (19 girls, 21 boys) of them were the normotensive offspring of hypertensive family and 20 (10 girls, 10 boys) of them were the normotensive offspring of normotensive parents. Medical history has been obtained, physical examination and echocardiographic examination have been performed, and then ambulatory blood pressure monitoring was applied for 24 hours.