Akut romatizmal ateşte plazma adiponektin düzeyleri ve sitokinlerle ilişkisi
Plasma adiponectin levels and relations with cytokines in children with acute rheumatic fever
- Tez No: 248791
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Akut romatizmal ateş (ARA), çocukluk ve adölesans döneminde görülen edinsel kalp hastalıklarının en sık nedenidir. Esas olarak yağ hücrelerinde üretilen adiponektinin, antidiyabetik, antiaterojenik ve antiinflamatuvar etkileri olduğu obezite ve ilişkili hastalıklarda gösterilmiştir; kronik inflamatuvar ve otoimmün hastalıklardaki rolü ise henüz net değildir. Bu çalışmada ARA'lı çocuklarda plazma adiponektin düzeyleri ve akut faz reaktanları ve sitokinler ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya ARA tanısı konulan, yaşları 66-204 ay arasında değişen (134±5 ay), 15 erkek, 18 kız olmak üzere 33 hasta alındı. Hastaların 8'inde Sydenham koresi, 12'sinde artrit ve kardit, 13'ünde kardit bulguları vardı. Kontrol grubuna yaş ve cinsiyet eşlemeli 54 sağlıklı çocuk alındı. Kontrol grubundan birkez, hastalardan ise başvuruda ve tedavinin 2., 5., 10., 15. günlerinde ve 8. haftada venöz kan örnekleri alınarak plazma adiponektin, serum tümör nekroze edici faktör-? (TNF-?), interlökin-6 (IL-6), interlökin-8 (IL-8) düzeyleri ve beyaz küre sayısı, eritrosit sedimentasyon hızı, C-reaktif protein, yüksek duyarlıklı CRP ve başvuruda FSH, LH, total testesteron, estradiol, total kolesterol, trigliserid, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol düzeyleri çalışıldı. Vücut kitle indeksi, cilt kıvrım kalınlığı, bel çevresi ölçümleri ve Tanner evrelemesi yapıldı. Çalışma ve kontrol gruplarında antropometrik ölçümler ve lipit parametreleri ile adiponektin düzeyleri arasında herhangi bir ilişki saptanmadı (p>0.05). Artrit+kardit ve kardit gruplarındaki hastalardaki adiponektin değerleri başvuruda ve diğer tüm çalışma günlerinde kontrol grubundan daha yüksek idi (p0.05). Çalışma gruplarındaki hastalarda TNF-? değerleri tüm çalışma günlerinde, kontrol grubundakinden daha düşük (p0.05). TNF-? değerleri; kardit grubunda 8. haftada 0. günden (p0.05). IL-8 değerleri, kore grubunda 10. günde 0., 2., 5. ve 15.
Özet (Çeviri)
Acute rheumatic fever (ARF) is the most frequent reason of the acquired heart diseases during childhood and adolescence. Mainly, it has been shown that adiponectin which is produced by fat cells, has antidiabetic, antiatherogenic and antiinflammatory effects in obesity and related diseases; but its role in chronic inflammatory and autoimmune diseases is not clear yet. In this study, plasma adiponectin levels and its relation with acute phase reactants and cytokines were investigated in children with ARF. The study included 33 patients (15 boys and 18 girls) diagnosed as having ARF aged between 66-204 months (135±5 months). Among them, 8 had Sydenham chorea, 12 had arthritis and carditis, and 13 had carditis findings. Fifty-four age- and gender-matched healthy children were included in the study as a control group. The venous blood samples were collected from healthy controls once and from patients on admission and at the 2nd, 5th, 10th, 15th days and 8th week of treatment for analyses of plasma adiponectin, serum TNF-?, IL-6, IL-8 levels and white blood cell count, erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein, high sensitive CRP. The FSH, LH, total testosterone, estradiol, total cholesterol, triglyceride, LDL-cholesterol and HDL-cholesterol levels were studied only at the time of admission. Body mass index, skin fold thickness and waist circumference measurements and Tanner staging were performed. There were no relations between the anthropometrical measurements, lipid parameters and adiponectin levels in the study and control groups (p>0.05). The adiponectin levels were higher in patients with arthritis+carditis and carditis than controls on admission and all of the other study days (p0.05) at all of the study days. In the carditis group, TNF-? levels were lower in 8th week than baseline (p0.05).