Wilms tümörlü olguların sol ventrikül diyastolik fonksiyonları ve pulmoner ven akımlarının ekokardiografik ölçümü, ve ayaktan kan basıncı izlemi
Assesment of systolic and diastolic functions of left ventricle and pulmoner vein flow, and ambulatory blood pressure in survivors of wilms tumor
  1. Tez No: 248796
  2. Yazar: MURAT ELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Oncology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Wilms tümörü (WT), çocukluk çağının en sık görülen böbrek tümörüdür. Cerrahi teknikler ve postoperatif bakımdaki ilerlemeler, yeni etkin kemotörapetik ajanlar ve etkin radyoterapi ile yüksek sağ kalım elde edilmiştir. Bu başarıya rağmen bazı doku ve organlarda tedaviyle ilişkili hasar oluştuğu görülmüştür. Konjestif kalp yetmezliği, özellikle antrasiklin verilen hastalarda iyi tanımlanmış bir komplikasyondur. Pek çok çalışmada WT tedavisi sonrası yaşayan çocuklarda yüksek kan basıncı ve düşük glomerüler filtrasyon hızı tanımlanmıştır.Amaç: Bu çalışmanın amacı Wilms tümörlü çocuklarda geç dönemde sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının ve pulmoner ven akımının değerlendirilmesi ve ayaktan kan basıncı izlemi ile ilişkisinin araştırılması.Hastalar ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalında 1978-2008 yılları arasında izlenen 25 WT olgusu çalışmaya alındı. Yaş, cinsiyet, boy ve vücut ağırlığı uygun 33 sağlam çocuk kontrol grubu olarak alındı. Wilms tümörlü olgularda tedavi sonrası dönemde ekokardiografi ile sol ventrikül diyastolik fonksiyonları (diyastol sonu volüm (EDV, sistol sonu volüm (ESV), sistolik volüm (SV), pik erken doluş akımı (E dalgası), pik atriyal sistolik akımı (A dalgası), E ve A velosite oranı (E/A), izovolümetrik relaksasyon zamanı (IVRT), E deselerasyon zamanı (DcT)) ve pulmoner ven akımları (sistolik ve diyastolik) hızları ölçüldü. Arıca kan basıncı 24 saatlik ayaktan kan basıncı izlemi (AKBİ) ile değerlendirildi. Ekokardiyografik değerlendirme için 33; ayaktan kan basıncı izlemi için 20 sağlıklı çocuk ve adelosan kontrol grubu olarak çalışmaya alındı.Bulgular: Hasta grubu ile kontrol grubu arasında sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının (EF, FK) benzer olduğu bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Wilms tumor is the most common childhood renal tumor. Advances in surgical techniques and postoperative care, together with several chemotherapeutic agents and radiotherapy have lead to a dramatic improvement in the outcome of patients with Wilms tumor. Succesful treatment, however, may be associated with damage to various tissue and organs. Congestive heart failure is an well-known complication after the administration of anthracyclines. Several studies have documented increased glomerular filtration rate in single kidney and high blood pressure in some patients with WT in late periods.Purpose: The aim of this study was to examine the affecting of systolic, diastolic functions of left ventricule and pulmonary vein flow in survivor children with Wilms tumor and to correlate with ambulatory blood pressure.Patients and Methods: Twent-five children with Wilms tumor who followed up at the Department of Pediatric Hematalogy-Oncology in Ondokuz Mayıs University, were evaluated for systolic functions of left ventricle (ejections fraction (EF) and fractional shortening (FS)), diastolic functions (end-systolic volume (ESV), end-diastolic volume (EDV), systolic volume (SV), mitral peak E velocity (E), mitral peak A velocity (A), E/A ratio, deceleration time (DcT), isovolumetric relaxation time (IVRT)) and pulmonary vein flow by echocardiography. Also, blood pressure determined by ambulatory blood pressure monitoring (ABPM). Healthy (thirty-three for echocardiography and twenty for ABPM) age, gender, weight and height-matched children were considered as control group.Results: Systolic functions of left ventricle (EF, FS) were found to be similar in patients and controls (p>0.05).