Çok değişkenli varyans analizi (manova) ve yazlık mercimek kalitesi üzerinde uygulaması
Multivariate analysis of variance and application on quality of lentil for summer
  1. Tez No: 7336
  2. Yazar: JALE BALİBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
^3 ÇOK DE?İŞKENLİ VARYANS ANALİZİ (MANOVA)“ '.-¦.”VE " ; YAZLIK MERCİMEK KALİTESİ ÜZERİNDE UYGULAMASI (Doktora Tezi) Jale BALİBEYO?LU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1987 ÖZET Bu çalışmada amaç birden fazla Bağımlı değişken ol duğunda bağımsız değişkenin etkisini incelemektir.. Bağım lı değişkenler birbiriyle ilişkili olduklarında ANOVA tekniklerini kullanmak uygun. değildir. Bu amaç için ge liştirilmiş bazı teknikler incelenmeye çalışılmıştır. Öncelikle bu bağımlı değişkenlerin parametreleri or togonal matrisler yardımıyla tahmin edilmeye çalışılmış, ardından tahminlerin testinde kullanılan en büyük karakteristik kök 1s, Wilks A, Hotelling Lawley T2o ve Pillai V gibi istatis tikleri ve bu istatistiklerin yaklaşık_ dağılımları tanı tılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda Scheffe yöntemine benzerlik gösteren en büyük karakteristik kök istatisti ğine ilişkin güven aralığı verilmiştir. Varyansların eşit liğinin testinde Box istatistiği ve bu istatistiğin yak laşık dağılımı gösterilmiştir. MANOVA modelinin özel ha li olan tekrarlı ölçmeler ve profil analizine kısaca de-ğinilmiş, verilerin analizi için MANOVA ve ANOVA yakla şımlarına yer verilmiştir Son bölümde yemeklik tanegillerden olan mercimek üre timiyle ilgili çalışma ele alınmış ve çözümlemesi yapıl mıştır.Çözümlemede kullanılan: test istatistikleri hipo tezlerin testinde farklılık göstermemektedir
Özet (Çeviri)
11l MULTIVARIATE ANALYS IS OF VARIANCE and APPLICATION ON OUALITY OF LENTIL FOR SUMMER (PH.D. Thesis Jale BALIBEYO?LU ; GAZI -UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1989 ABSTRACT The Purpose of this study is to investigate the effect of the independent variable on more than one variable It is not appropriate to use ANOVA techniques when dependent variables are correlated with each other. It has been tried to investigate some techniques which are developed for that purpose. [ Firstly it has been tried to estimate the parameters of the dependent variables by using ortogonal matrices, secondly some statistics such as greatest Jroot X, wilks A, Hotelling- Lawley T, Pillai V which are approximately distributions : of those statistics have been introduced. The cofidence interval related to greatest root statistics which shows similarity to gchef f e techniques ;has been given in multiple comparison, Box statistic and the approxmate distribution of this statistic has been indicated in the test, of equality of variance. The repeated measurements and profil analysisxv which are the special cases of MANOVA have been mentioned ; '- Briefly, and the approach of MANOVA In the last chapter, the related study about the lentiüfc. -' production taken Into account related analysis ihas; been performed. The test statistics which are used in the analysis have Been given the similar results for the hypotheses.