Kan donörlerinde hepatit B virüsü kor antikorunun pozitifliği ve öneminin araştırılması
  1. Tez No: 24881
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ÖZBÜBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA DURUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
-67- VII- ÖZET HBV enfeksiyonu dünyada 300 milyonu bulan taşıyıcı rezervi ile büyük bir sorundur. Taşıyıcılık yönünden cografik ve bölgesel farklılıklar gösterir, ülkemiz için bu oran % 5-10 » donörle- rimizde ise % 3-5 dir. Bu gün bu hastalığın özgün bir tedavisi yoktur. Viral hepatit B'nin enfeksiyon yollarından,kan ve kan ürün lerinin nakli » yayılım açısından önemli etkiye sahiptir. Tüm dünyada ve ülkemizde enfeksiyonun yayı lı mı hakkında yapılan çalışmaların çoğunda bu yol izlenmektedir. PTH ' lerini önlemek için rutin HBsAg araştırma çalışmaları ile PTH ' 1er önemli oranda azaltılmış isede bugün alıcıların % 10 * unda görülmekte bunların % 90 ' ma non-A > non-B > % 10' una ise HBV sebep olmaktadır. PTH - B ' nin nasıl meydana geldiğini açıklayabilecek görüş lerden en önemlisi HBsAg negatif fakat Anti-HBc(T) pozitif donör kanlarıdır. Böyle kanların PTH-B nedeni oldukları bir çok çalışma da gösterilmiştir. Bu çalışmaların sonuçlarına göre PTH-B ' nin önlenebilmesi için donör lerde anti HBc araştırılması gerektiği ileri sürülmüştür, ve bir çok ülkede uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmada kan donörlerinde HBsAg seropozitif ligini sapta mak için kan bankasında RPHA testi ile yapılan HBsAg tarama çalışmaları günlük takip edilmiş » 3700 donörden X 3.28 ' inde pozitiflik saptanmıştır. Çalışma kapsamına alınan HBsAg negatif 152 donörde ELISA testi ile anti -HBc IgM saptanmamış olup akut enfeksiyona rastlanmamıştır. 152 donörden anti -HBc (T) testi yapı lan 100 » ünde anti-HBc(T) pozitifliği % 41 dir. Anti -HBc (T) testi yapılan donörlerin % 29 * u veya Anti-HBc(T) pozitif 41 donörün % 70.?' si aynı zamanda anti-HBs pozitif olarak enfeksiyona bağışık-68- oldukları saptanmış ve enfeksiyöz olmadıkları kabul edilmiştir. Donörlerin % 12' sinde veya 41 donöre göre % 29 ' unda ise anti- HBc tek başına poz i tifdir ler. Bunların 8* inde yüksek düzeyde Anti- HBc(T) saptanmışdır. Anti-HBc (T) tek başına pozitif bu 12 donörün asemptomatik düşük düzeyli taşıyıcı olabilecekleri ve PTH bulaş - tırabilecekleri kabul edilmiştir. Çalışmamızda sonuç olarak donörler arasında hepatit B virüsü seropozitifligi HBsAg pozitifliği % 3.28,anti-HBc(T) pozitifliği % 41 olarak toplam % 44.28 olarak saptanmıştır. Donörlerde HBsAg testinin yanında antı - HBc(T) testtinin yapılmasını önermekteyiz. Ancak anti-HBc(T) pozitif donörlerin kabul edilmemesi kan ihtiyacın karşılanmasını güçleştirecektir. Bu arada anti-HBc(T) pozitif donörlerde anti-HBs testi, anti-HBc(T) pozitif enfeksiyöz veya enfeksiyöz olmayan kanların ayrımı için kullanılabilir. PTH'nin % 90» ından sorumlu PT - NANB Hepatitlerinin önlene bilmesi için anti-HCV testininde yapılması ger ekmekte t ir. Ancak bu uygulamalar donör seçimini ekonomik bir sorun haline getirir. Bu çalışmada ALT ile Anti-HBc(T) arasında belirgin bir iliş ki saptanamamışsada literatürdede ALT ' nin HBV - DNA' sı ve NANB Hepatitleri ile olan ilşkisinden dolayı ilk aşamada HBsAg testi nin yanında ALT testti diğer viral etkenlerinde ekarte edilmesin de etkili olur.
Özet (Çeviri)
-69- VI II- SUMMARY HBV infection is a big problem with its 300 million carr ying reserve all over the world. It indicates geographical and regional differences in the way of conveyance. The rate for our country is 5-10 % and 3-5 % in our donors. The said disease has no specific treatment today. Transfer of blood and blood products through the infectional figures of viral hepatitis B has a remarkable influence in the view of diffusion. In most of the researches done on dispersion of the infection at home and throughout the world is followed this process. Although PTH * s have significantly been reduced by means of routine HBsAg study, to prevent PTHs they are seen in 10 % of the receiver at present »90 % of these is affected by non-A» non- B and HBV causes 10 7.. The most significant of the aspects to explain how PTH-B occurs is HBsAg negative but ant i HBc(T) positive donor blood. It is revealed in most researches that such blood types are the cau ses of PTH-B. To the conclusions of the study, it is claimed that a study of anti-HBc must be performed in donors to prevent PTH-B. It is now being applied in many countries. Scanning activities for HBsAg by RPHA test in blood bank were carried out daily to determine HBsAg seropositivity in blood donors and found positivity in % 3.28 of 3700 donors. In 152 HBsAg negative donors which were taken in the extend of the study > no anti-HBc IgM was determined and encountered no acute infection by ELISA test. Anti-HBc (T) positivity in 100 of 152 donors with anti- HBc(T) test was 41 %. 29 % of donors with anti-HBc(T) test or-70- 70.7 % of 41 donors with A positive anti-HBc(T) was found to be immune to the infection as positive anti-HBs at the same time and regarded not to be infectional. In 12 % of donors or 29 % of 41 donors » anti -HBc was positive alone. Anti-HBc was determined high in 8 of these. It was confirmed that these 12 donors in which anti - HBc(T) was positive alone could be asymptomatic low level cariers and that they could infec PTH There was found no relation between ALT and Anti-HBc(T) in the study. Consequently * seropositivity of hepatitis B virusu between donors was accepted to be totally 44.28 % as 3.28 % for HBsAg positivity » 41 % for Anti -HBc (T) positivity. We suggest that anti-HBc(T) test must be performed in donors beside HBsAg test. However » export of anti -HBc (T) positive donors will make the meeting of need for blood diff icult. Meanwhile »anti- HBs test on anti -HBc (T) positive donors may be used for division of anti-HBc(T) positive infectious blood or non-infectious blood. For prevention of PT-NANB Hepatitis that is responsible for 90 percent of PTH also must be made the anti-HCV test. But such applications make the selection of donors an economic problem. Although a ramarkable relation is not determined between ALT and anti -HBc