Gebe sıçanlara verilen nikotin ve alkolün yenidoğanların intervertebral disk konnektif dokuları ve nukleus pulposus üzerine histopatolojik etkileri
Histopathological effects of nicotine and alcohol that was given to pregnant rats on connective tissues and nucleousus pulposus in intervertebral disc of newborn rats
- Tez No: 248813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM ZAFER YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bel ve boyun ağrısı batılı endüstrileşmiş toplumlarda önemli bir halk sağlığı problemidir. Çeşitli çalışmalarda prevelansı %12-35 arasında oran verilmektedir ve bunun %10'u kronik rahatsızlıktan söz etmektedir. (1,2) Bel ağrısı çoğunlukla intervertebral disk dejenerasyonu ile birlikte bulunmaktadır. (1,3) Son yıllarda yapılan epidemiyolojik çalışmalar sigara içimi ve bel ağrısı arasında birliktelik olduğunu göstermiştir. Sigara içiminin bel ağrısı ile ilişkisi olduğunu gösteren patofizyolojik mekanizmalar ve patolojik özellikler henüz tam aydınlatılmamıştır. (3-11) Alkol kullanımının, intervertebral disk dejenerasyonu etiyolojisinde rol alıp almadığı birçok çalışmada tartışmalı bir durumdur. Birçok çalışma, alkol kullanımı ve lomber disk dejenerasyonu birlikteliğini belirlemiştir. (12-15). Biz bu çalışmamızda gebe sıçanlara nikotin ve alkol vererek, bunların yenidoğan yavruların intervertebral disk konnektif dokusu ve nukleus pulposusunda herhangi bir değişiklik yapıp yapmayacağını incelemeyi amaçladık. Bu yolla, halk sağlığı açısından önemli bir sorun olan, gebelikte anne adaylarının alkol ve/veya sigara kullanımının, doğurdukları bebeklerde çok erken dönemlerde disk yapısını histolojik olarak bozarak, ileriki yaşamları için dejeneratif disk hastalığına aday yapabileceği hipotezi üzerinde çalıştık.Çalışmamız, ağırlıkları ortalama 150-200 gr olan, 12-24 aylık, 18 adet Wistar Albino cinsi erişkin dişi sıçanlar kullanılarak gerçekleştirildi. Sıçanlar hamile bırakıldıktan sonra 6 gruba ayrıldı. Her bir gruba 3 adet sıçan alındı. Birinci grup nikotin grubuna hamileliğin 14. gününden itibaren 2 mg/kg/gün iki dozda nikotin intraperitoneal olarak verildi. İkinci grup nikotin kontrol grubuna hamileliğin 14. gününden itibaren nikotin dozuna uygun serum fizyolojik intraperitoneal olarak verildi. Üçüncü grup nikotin-alkol grubuna hamileliğin 14. gününden itibaren 2 mg/kg/gün iki dozda nikotin intraperitoneal olarak, 6 g/kg/gün etil alkol oral yolla veridi. Dördüncü grup nikotin-alkol kontrol grubuna hamileliğin 14. gününden itibaren nikotin dozuna uygun serum fizyolojik intraperitoneal olarak ve etil alkol dozuna uygun serum fizyolojik oral yolla verildi. Beşinci grup alkol grubuna hamileliğin 14. gününden itibaren 6 g/kg/gün etil alkol oral yolla verildi. Altıncı grup alkol kontrol grubuna hamileliğin 14. gününden itibaren etil alkol dozuna uygun serum fizyolojik oral yolla verildi. (68,69,64). Doğumu takiben her bir sıçandan doğan yavrular doğar doğmaz sakrifiye edildi. Sakrifiye edilen yavruların vertebral kolonları blok halinde çıkarılarak histopatolojik incelemeleri yapıldı.Sonuç olarak tüm gruplar kendi kontrol grupları ile histopatolojik olarak karşılaştırıldığında gruplar arasında herhangi bir histopatolojik değişiklik izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Low back and neck pain are widespread community health issue in industrialized Western populations. The prevalence rate ranging between 12% and 35% has been reported in various studies and 10% of these suggest chronic disorder (1, 2). Low back pain is predominantly accompanied by intervertebral disc degeneration (1, 3). Recent epidemiologic studies demonstrated an association between low back pain and smoking. Pathophysiological mechanisms and pathological features that suggest a relationship between smoking and low back pain haven?t been fully elucidated (3-11). In many studies, whether or not alcohol intake plays role in etiology of intervertebral disc degeneration is controversial. Association between alcohol intake and lumbar disc degeneration has been identified in a series of studies (12-15). In present study, we aimed to investigate the potential changes in connective tissue and nucleus pulposus of intervertebral disc of newborn puppies by giving alcohol and nicotine to pregnant rats. The hypothesis of this study was to investigate whether or not nicotine and/or alcholol consumption of pregnant women which is a common public health problem in industrialized communities, could make early histopathological changes in the disc tissue of their offsprings which would make them vulnerable to degenerative disc disease.Study was performed by using 18 adult female Wistar Albino rats (150-200 grams) at 12-24 months age. After being pregnant, rats assigned to 6 groups as being 3 rats per group. In first group (nicotine group), totally 2 mg kg/day nicotine (divided in two dose) was given intraperitoneally by the day 14 of gestation. In second group (nicotine control group), normal saline consistent with nicotine dosage was given intraperitoneally by the day 14 of gestatiton. In third group (nicotine-alcohol group), totally 2 mg kg/day nicotine (divided in two dose) intraperitoneally was given, whereas 6 gram kg/ day ethyl alcohol was given by the day 14 of gestation. In fourth group (nicotine-alcohol control group), normal saline consistent with nicotine dosage and that consistent with ethyl alcohol were given by the day 14 of gestation. Fifth group (alcohol group), 6 gram kg/day ethyl alcohol was given orally by the day 14 of gestation. In sixth group (alcohol control group), normal saline consistent with ethyl alcohol was given orally by the day 14 of gestation (64, 68, 69). Puppies have been sacrificed immediately after birth. Vertebral columns of sacrificed puppies removed en bloc; thereby, histopathologic examinations have been performed.In conclusion, when all groups compared to their own controls in terms of histopathological changes, no significant difference was found between groups.