Göz içi basınç artışı karın içi basıncını yansıtır mı?
Is the increase of intraocular pressure shows the intraabdominal pressure?
- Tez No: 248828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN VATANSEV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Karın içi basınç 12 mmHg'yı aştığında intraabdominal hipertansiyondan bahsedilir ve karın içi organlar etkilenmeye başlar. Abdominal kompratman sendromun da ise 20 mmHg üzerinde karın içi basınç ve organ hasarı mevcuttur. İntraabdominal basınç karın içine yerleştirilen port vasıtasıyla doğrudan ölçülebildiği gibi transvezikal, transgastrik yöntemle dolaylı olarak ölçülebilmektedir. Çalışmamızda; diğer dolaylı ölçüm metodlarına alternatif olarak daha az invazif ve kolay bir yöntem olan göz içi basıncını ölçerek karın içi basınç hakkında fikir sahibi olmayı amaçladık.Yöntem: Çalışmaya 18-55 yaş arası daha önce okuler patolojisi olmayan, vücut kitle indeksleri birbirine yakın ve ASA skoru I-II olan 40 hasta dahil edildi. Etik kurul onayı alındıktan sonra hastalara yapılacak işlemler hakkında bilgi verilip yazılı onamları alındı. Hastalar 10'ar kişilik 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu abdominal operasyon uygulanmayan hastalardan seçildi. Diğer 3 grup laparoskopik operasyon için CO2 ensüflasyonu yapılacak hastalardan oluşturuldu. 1. grup (Kontrol grubu) hastalara abdominal operasyon uygulanmadı. 2. gruba 9 mmHg basınçla laparoskopik ameliyat yapıldı. 3. ve 4. gruba sırasıyla 12 ve 15 mmHg basınçla laparoskopik ameliyat ugulandı.Premedikasyon sonrası ilk okuler basınç ölçümü anestezi indüksiyonu öncesinde Perkins Hand Held Applanation Tonometre cihazı ile operasyon masasında yapıldı. Anesteziye bağlı değişiklikleri ortadan kaldırmak için tüm hastalarda standart bir anestezi protokolü izlendi. Entübasyonun göz içi basınç artışına neden olan etkisini değerlendirebilmek için ikinci intraokuler basınç ölçümü entübasyondan sonra yapıldı. Son ölçüm uyanmanın göz içi basıncını artırma ihtimalini ortadan kaldırmak için hasta uyanmadan yapıldı. İstatistiksel analizde Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi ve çoklu karşılaştırmada Posthoc Tukey testi kullanıldı. Ölçümler arası farkı saptamak için bağımlı gruplarda Bon-Ferroni düzeltmeli T testi uygulandı. P< 0.05 olan değerler anlamlılık düzeyi olarak kabul edildi.Bulgular: Tüm gruplarda 1.ve 2. ölçüm arasında entübasyondan kaynaklanan anlamlı fark olduğu saptandı. Bazal değer olan 1. ölçüm ve son değer olan 3. ölçüm arasında sadece 2. ve 4. grupta fark bulundu. Gruplar karşılaştırıldığında ise 1. ve 2. grubun benzer 3. 4. grubun benzer sonuçlara sahip olduğu görüldü.Sonuç: Karın içi basıncı 12 mmHg'nin üzerinde olan gruplarda göz içi basıncı da artmıştır. Artmış karın içi basıncının takibinde göz içi basınç ölçümü güvenilir alternatif bir metod olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: When intraabdominal pressure pass over to 12 mmHg ,we can discussed intraabdominal hypertension and it effects all intraabdominal organs. At abdominal compartment syndrome intraabdominal pressure more than 20 mmHg and there is an organ injuries. Intraabdominal pressure can be measured by intraabdominally positined port or it can also measured by transvesical and transgastric methods. In our study; we aimed to hold a view intraabdominal pressure by intraocular pressure measurement which is less invasive and simple than other alternative measurement methods.Methods: In this study,18-55 years old 40 patients included with no previous ocular pathology , ASA score I-II and their body mass index close to each to other. After ethics committees approval we give information about procedure and we get their agreement. We have 4 groups each have 10 patients. First 10 patients intraabdominal operation didn?t applied were control group, other 3 groups patients insufflated with CO2 respectively 9, 12 and 15 mmHg pressure for laparoscopic cholecystectomy .After premedication, first intraocular pressure measured by Perkins Hand Held Applanation Tonometer before induction of anesthesia at operation room. All patients have same standart anesthesia protocol in order to eliminate anesthesia depended alterations. In order to evaluate entubation related intraocular pressure increasement, second intraocular pressure measurement applied after entubation. Because of intraocular pressure increasement possibility of awaking ,last measurement applied before patients awake.We use Posthoc Tukey Test at statistical analysis for recurrent measurement, variance analysis and multiple comparision. In order to determine measurement difference dependent groups Bon-Ferroni correction T-test applied.Findings: All groups 1. and 2. meaningful measurement difference related with entubation. Between basic value (1.measurement )and last value (3.measurement) only 2. and 4. groups there were difference. When we compare all groups 1. and 2. groups ,3.and 4 groups have similar results.Results: In groups which intraabdominal pressure more than 12 mmHg, intraocular pressure increased. Intraocular pressure measurement is an alternative and reliable method in intraabdominal pressure pursuit.