Akut renal kolik ön tanılı hastalarda üreter taşlarının saptanmasında kontrastsız çok kesitli bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi ve intravenöz pyelografi sonuçlarının karşılaştırılması
In the evaluation of patients with renal colic for the diagnosis of ureteral calculi,compare noncontrast spiral CT, US and intravenous pyelogram .
- Tez No: 248827
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAADDİN VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızın amacı, böğür ağrısıyla başvuran hastaların değerlendirilmesindeKontrastsız Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi ve Ultrasonografinin tanısal değerinikarşılaştırmaktır .Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi , Radyodiagnostik Anabilim Dalı?ndaOcak 2009 - Ekim 2009 tarihleri arasında renal kolik, üreter taşı ön tanısı ile gelen86 hastaya Kontrastsız ÇKBT , USG ve İVP tetkikleri yapıldı. 86 olgunun 66?sındaüreter taşı saptandı. 2?sinde kreatinin değeri yüksek olduğu için ,1?inde kontrastmadde alleljisi nedeniyle İVP yapılamadı. Üreter taşı olan 63 olgunun 46?sı USGile, 62?si Kontrastsız ÇKBT ,58?i İVP ile gösterilebildi. USG ,BT ve İVP?ninduyarlılığı %73, %98.4 ve 92 , özgüllüğü ise %95, 95, 100 olarak hesaplandı.Kontrastsız spiral BT, akut böğür ağrılı olgularda, üriner sistem taşlarınınsaptanmasında USG ve İVP?den daha hassas ve hızlı sonuç veren bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare noncontrast MDCT, US and IVU in theevaluation of patients with renal colic for the diagnosis of ureteral calculi In SelçukUniversity Meram Faculty of Medicine Department of Radiology, 86 patients withrenal colic were examined with MDCT, US and IVU. Ureteral calculi werediagnosed in 66 of 86 patients. In 3 patient with üreteral stones could not beperform Intravenous urography because of allergic reaction and high creatininvalue. In 63 patient with üreteral stones could be demonstrated in 62 patients bycomputed tomography , in 46 patients by ultrasonography and , in 58 patients byintravenous urography.. Ultrasonography showed 64.3% sensitivity and 100% specificity in thediagnosis of ureterolithiasis; computed tomography showed 96.4% and 100% ,IVPshowed 96.4% and 100%, respectively .Noncontrast MDCT is rapid and more sensitive than İntravenous Urographyand USG in detecting urolithiasis in patients presenting with acute flank pain.