Esansiyel Blefarospazmlı hastalarda Botulinum Toksin enjeksiyon tedavisinin etkinliği
The effectiveness of Botulinum toxin injection treatment in patients with essential Blepharospazm
- Tez No: 248855
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZKAĞNICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada 1990 ile 2008 yılları arasında Bonn Üniversitesi Göz Kliniğinde Esansiyel Blefarospazm tanısı almış ve Botulinum toksin A enjeksiyonu ile tedavi edilmiş toplam 799 hasta dosyası incelendi.799 hastadan dört seanstan fazla enjeksiyon tedavisi alan 428 hasta, çeşitli parametreler açısından ve özellikle de doz arttırımı gerekliliği ve doz artırımı uygulanmışsa doz arttırımı öncesi ve sonrası Botulinum toksininin etki süresi açısından analiz edildi.Genç yaş gruplarındaki hastalarla karşılaştırıldığında 70 yaş ve üstü hastaların çok daha az bir oranda doz arttırımı ihtiyacı olduğu saptanmıştır (p0.05)428 hastada Botulinum toksininin ortalama etki süresinin 4 ile 8 hafta arasında olduğu görülmüştür. Cinsiyetler arasında etki süresi açısından herhangi bir fark saptanmamıştır (p>0.05).Kadın hastalarda erkek hastalara nazaran daha çok doz arttırmı gerektiği halde bunun istatistiksel olarak bir anlam ifade etmediği tespit edilmiştir.Bu çalışma sonucunda Botulinum toksin enjeksiyon tedavisinin esansiyel Blefarospazmda etkili olduğu gösterildi. Ayrıca bu çalışmada tespit edilen sonuçlar daha önceki çalışmalarla paralellik oluşturacak şekilde esansiyel Blefarospazma kadınlarda daha sık rastlandığı, enjeksiyon sonrası yan etkilerin yine kadınlarda daha fazla olduğu şeklindeydi. Etki süresi cinsiyetler arasında fark göstermezken, yaşlı hasta grubunda Botulinum toksininin daha uzun süre etki gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, total files of 799 patients who were diagnosed as Essential Blepharospasm and treated with Botilinum toxin A injection have been reviewed in Ophthalmology Clinic of Bonn University between 1990 and 2008.From the 799 patients 428, who have been treated with more than 4 Botulinum toxin injections, their different parameters have been reviewed. Moreover, in these patients increased dosage requirement and increased dosage if applied impact in terms of duration before and after increasing the dose have been analyzed.It was detected that patients at and over 70 need very less amount of dose increase when compared with younger patients (p0.05)It was seen that efficiency period of Botulinum toxin has ranged between 4 and 8 weeks in 428 patients. No difference was detected in terms of efficiency period between genders was detected (p>0.05).Even more dose increase is required in female patients than male patients, it was not statistically significant.As in previous studies, it was found, that Essential Blepharospasm was higher in female and side effects after enjection were similarly higher in female. However, we concluded that the effect of Botulinum toxin was prolonged in geriatric patients.