Soldan sağa şantlı doğumsal kalp hastalıklarında pulmoner hipertansiyon gelişiminin tei indeksi ile öngörülmesi to predict in pulmonary hypertension development by Tei index at left to right congenital heart disease.
- Tez No: 248859
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KARAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Geniş sol-sağ şantlı doğumsal kalp defektleri, anatomik lokalizasyonlarına göre sol veya sağ ventrikülde volüm yükünde artışa sebep olabildikleri gibi pulmoner arter basıncını artırarak da sağ ventrikülde basınç yükünün artmasına sebep olabilmektedirler. Cerrahi girişimin zamanlamasının doğru yapılmasında pulmoner arter basıncının doğru olarak ölçülmesinin önemi büyüktür. Çalışmamızın amacı geniş sol-sağ şantlı hastalarda miyokard performans indeksinin (MPİ) pulmoner arter basıncının öngörülmesindeki değerini araştırmaktır. Bu amaçla geniş sol-sağ şantlı 30 hasta ve 30 sağlıklı çocukta MPİ pulsed ve doku Doppler yöntemleri ile ölçülmüştür.Pulsed Doppler yöntemi ile her iki ventrikülde saptanan MPİ değerleri ile ortalama pulmoner arter basıncı ve akımlar oranı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.Doku Doppler yöntemi ile sol ventrikül arka duvarında bakılan MPİ ile pulmoner arter basıncı arasında anlamlı bir korelasyon varken, sağ ventrikül ön duvarında aynı anlamlı ilişki bulunamamıştır. Aynı yöntemle saptanan MPİ ile Qp/Qs arasında sol ventrikül arka duvarında anlamlı bir korelasyon tespit edilemezken, sağ ventrikül ön duvarında anlamlı bir kolerasyon saptanmıştır.Çalışmamızın sonucunda hemodinamik olarak ventrikülleri etkileyecek derecede geniş defektlere sahip olan hastalarda doku Doppler yöntemi ile bakılan MPİ'nin volüm yükü ve basınç yükü artışlarına hassas olduğu saptanmıştır. Aynı tip defektlere sahip geniş hasta gruplarında yapılacak çalışmalardan sonra hemodinamik olarak anlamlı defektlerin kalp kateterizasyonu yapmadan tesbit edilip tedavilerinin planlanmasında MPİ bir kriter olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Depending on their anatomical localization, congenital heart diseases with large left to right shunt can increase the volume load of the left or right ventricules. They can also increase the pressure load of the right ventricul by increasing the pulmonary artery pressure. The correct measurement of the pulmonary artery pressure is crucial for the correct timing of surgical intervention. The aim of this study is to investigate the value of myocardial performance index (MPI) in predicting the pulmonary artery pressure of the patients with large left to right shunt. For this purpose, the MPI values of the 30 patients who have had heart catheterization for their large left to right shunt and of the 30 healthy children have been measured by using pulsed Doppler and tissue Doppler methods.There were no significant correlation between MPI values detected by pulsed Doppler method for both ventricles and pulmonary artery pressure and also pulmonary/aortic flow ratio (Qp /Qs).Although a significant correlation between the MPI values of left ventricular wall measured by tissue Doppler method and pulmonary artery pressure has been detected, the same correlation has not been demonstrated on the right ventricular wall.Also, a significant correlation has been obtained between Qp/Qs and MPI values of the right ventricular wall detected by the same method, but the same correlation has not been demonstated on the left ventricular wall.In our study it has been demonstrated that MPI values measured by tissue Doppler method are sensitive to increasing pressure and volume load of both ventricles for the patients who have left to right shunt large enough to cause hemodynamic burden on both ventricles. After performing similar investigations upon larger groups of patients with the same kind of left to right shunt, MPI will be able to be used as a criteria in determining hemodynamically significant defects without heart catheterization and planning their treatment