Diyabetik retinopatili olgularda kuru göz ve blefarit sıklığı ile korneal topoğrafik parametrelerin değerlendirilmesi
Investigating the occurrence of dry eye and blepharitis with type ii diabetes mellitus (DM) involving retinopathy, analyzing cornea parameters
- Tez No: 248860
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYET PEKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Retinopatisi bulunan Tip II Diyabetes Mellituslu (DM) olgularda kuru göz ve blefarit sıklığını araştırmak, kornea parametrelerini incelemek ve bu parametreleri yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı bireylerle karşılaştırmakGereç ve yöntem: Bu çalışmaya; yaşları 40?70 yıl arasında değişen 31 sağlıklı olgunun 61 gözü ile 27'si non-proliferatif (NPDR) ve 29'u proliferatif diyabetik retinopatisi (PDR) bulunan 56 Tip II DM'li olgunun toplam 110 gözü dâhil edilmiştir. Kontrol, NPDR ve PDR gruplarındaki tüm olguların; oküler yüzey hastalık indeksi skoru (OSDI), Schirmer I testi, gözyaşı kırılma zamanı testi (GKZ), Lissamin yeşili ve Floresein ile boyanma skorları, blefarit varlığı, korneal topoğrafi cihazı ile merkezi korneal kalınlık (SKK), ön kamara açısı (ÖKA) ve korneal eğrilik yarıçapı (CCR) değerlendirildi. Bulgular verilerin uygunluğuna göre; T-Test, One way ANOVA, Post Hoc Tukey ve Ki-Kare testleri kullanılarak karşılaştırıldı.Bulgular: OSDI skoru, blefarit sıklığı, Lissamin yeşili ile konjonktival boyanma, SKK, ÖKA ve BC ortalamaları her üç grup arasında benzerdi. Kontrol, NPDR ve PDR gruplarında Schirmer I test ortalamaları sırasıyla 17.7 mm / 5 dk, 15.1 mm / 5 dk ve 13.1 mm / 5 dk; GKZ ortalamaları ise 13.4 sn, 13.3 sn ve 9.9 sn olarak ölçüldü. PDR'li olgularda Schirmer I ve GKZ testleri ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktü. 10mm/5dk ve altındaki yetersiz gözyaşı salgılanma oranı; kontrol grubunda % 21, NPDR grubunda % 43 ve PDR grubunda % 47 olarak tespit edildi ve diyabetik olgularda anlamlı olarak yüksek bulundu. 10 mm ve altında kalan anormal GKZ oranları ise DM'li olgularda daha fazla olmakla birlikte anlamlı değildi. Floresein'le korneal boyanma oranı kontrol grubunda % 21, NPDR grubunda % 52 ve PDR grubunda % 44 olarak anlamlı derecede diyabetik olgularda yüksek bulundu.Sonuç: NPDR ve PDR'si gelişmiş olan uzun süreli DM'li olgularda gözyaşı fonksiyon bozuklukları ve oküler yüzey değişiklikleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle DM'li hastaların göz muayeneleri gözdibi ile sınırlı kalmayıp oküler yüzey ve gözyaşını da içermelidir. DM, korneal topoğrafik parametrelerde ise anlamlı değişikliklere neden olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Investigating the occurrence of dry eye and blepharitis with type II Diabetes Mellitus (DM) involving retinopathy, analyzing cornea parameters, and comparing these parameters with the healthy individuals who are similar age and sex.Material and methods: In this study, 61 eyes of 31 healthy cases and 110 eyes of 56 type II DM patients who had 27 Non-proliferative Diabetic Retinopathy (NPDR) and 29 Proliferative Diabetic Retinophaty (PDR) were included. The ages of the cases ranged from 40 to 70. Ocular surface disease index (OSDI), Schirmer I test, tear break up time (BUT), staining scores with Lissamine green and Fluorescein, availability of blepharitis; central corneal thickness (CCT) , anterior chamber angle (ACA) and corneal curvature of radius (CCR) measured by Pentacam® were evaluated in Control, NPDR and PDR groups. These findings were compared by T-Test, One Way ANOVA, Post Hoc Tukey ve Chi-Square tests according to data suitability.Findings: OSDI score, blepharitis insidance, congunctival staining by Lissamine green, the mean of CCT, ACA ve CCR were similar in the three groups. The averages of Schirmer I test were measured as 17.7 mm / 5 min, 15.1 mm / 5 min, and 13.1 mm / 5 min; the averages of BUT were measured as 13.4 sec, 13.3 sec, and 9.9 sec respectively in control, NPDR, and PDR groups. The averages of Schirmer I and BUT tests in patients with PDR were significantly low compared to the control group. The rate of inadequate tear secretion of 10 mm / 5 min and below were determined 21 % in control group, 43 % in NPDR, 47 % in PDR and found significantly high in patients with DM. Abnormal rate of BUT of 10 mm and below were high in DM groups, but there was no statistical significance. The rate of corneal staining with Fluorescein in patients with DM as 52 % in NPDR group, and 44 % in PDR group was found to be significantly higher than in control group 21 %.Conclusion: Tear film function disturbances and ocular surface changes occur in patients with longstanding DM whose NPDR and PDR developed. For this reason, eye examinations of patients with DM should include not only fundus examination but tear and ocular surface. DM doesn?t cause significant changes on corneal topographic parameters.