Karpal tünel sendromunda steroid fonoforezi, oklüzyonlu steroid fonoforezi ve ultrason tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiencies of occlusion steroid phonophoresis and ultrasound treatments in carpal tunnel syndrome
- Tez No: 248892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş ve Amaç: Karpal tünel sendromu (KTS) median sinirin bilekte karpal tünelde sıkışması sonucu oluşan ve en sık görülen tuzak nöropatisidir. KTS tanısı klinik, fizik muayene ve elektrofizyolojik çalışmalarla konulur. Bu çalışmada amacımız; İdiyopatik KTS'li hastalarda oklüzyon tedavisiyle birlikte ve oklüzyon yapılmadan uygulanan steroid fonoforezinin elektronörofizyolojik ve klinik parametreler üzerine olan etkilerini, bu etkilerin tek başına US uygulamasına göre üstünlüğü olup olmadığını araştırmaktır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya idiyopatik KTS tanısı konmuş 45 hasta (tümü kadın, 81 el) alındı. Hastalar oklüzyon (n=30 el), fonoforez (n=25 el) ve US (n=26 el) gruplarına randomize edildi. Tüm çalışma grublarında karpal tünel üzerine 5 dak/gün, haftada 5 gün, 3 hafta (15) seans süreyle, sürekli modda ultrasound (US) tedavisi 1W/cm² dozunda, 3MHz frekansla uygulandı.Oklüzyon grubuna cilde 0.7 mg %0,1 deksametazon pomad (Maxidex, Alcon ) uygulandı ve US'da önce 30 dk süreyle kapatıldı.Fonoforez grubunda iletici ajan olarak 0.7 mg %0,1 deksametazon pomad (Maxidex, Alcon ) kullanılarak US tedavisi verildi.Ultrasound grubunda iletici ajan olarak akuasonik jel kullanılarak sadece US tedavisi verildi.Her üç grupta yer alan hastalara el bileğini nötral pozisyonda tutan istirahat splintini, özellikle geceleri kullanmaları önerildi. Hastalar tedavinin başlangıcında, sonrasında ve üçüncü ayında elektronörofizyolojik parametreler (median sinir motor ve duyusal distal latansı ve duysal sinir iletim hızları), klinik parametreler ( vizüel analog skala (VAS), kavrama güçleri ve üçlü parmak ucu kavrama güçleri ) ve Boston Skalası (semptom şiddeti ve fonksiyonel kapasite) ile değerlendirildi.Bulgular: Klinik değerlendirme parametrelerindeki düzelme açısında üç grup arasında anlamlı fark yoktu. US grubunda tedaviden sonraki 3. Ayda sadece palmar kavrama gücünde anlamlı bir düzelme gözlendi. Elektrofizyolojik değerlendirmede US grubunda tedavi öncesi ile karşılaştırıldığında tedavi sonrasında median motor distal latans parametresinde anlamlı düzelme saptandı.Sonuç: KTS'nin konservatif tedavisinde kullanılan oklüzyonlu fonoforez, fonoforez ve ultrason tedavilerinin etkileri karşılaştırıldığında, her üç tedavinin de kısa ve uzun dönem (3.ay) klinik sonuçlarda olumlu etkiler sağladığı gösterildi. Bu tedavi yöntemlerinin KTS klinik bulguları üzerine olan etkilerinin, elektrofizyolojik bulgular üzerine olan etkilerinden daha fazla olduğu tespit edildi. Ancak, günümüzde etkinlikleri henüz tartışmalı olan bu tedavi yöntemleriyle ilgili, hasta sayısının fazla olduğu randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Carpal tunnel syndrome (CTS) is the most common entrapment neuropathy, which occurs as a result of the compression of the median nerve in the carpal tunnel in the wrist. CTS is diagnosed with clinical findings, clinical examination and electrophysiological studies. In this study, we aimed to investigate the effects of steroid phonophoresis performed with and without occlusion therapy on electroneurophysiological and clinical parameters in patients with idiopathic CTS and, whether these effects have a superiority to performing ultrasound (US) alone.Material and Method: 45 patients who were diagnosed as idiopathic CTS, were enrolled in the study (all female, 81 hands). The patients were randomly grouped as occlusion (n=30 hands), phonophoresis (n=25 hands) and US (n=26 hands) groups. Continuous mode US treatments were delivered 5 min/day, 5 days a week, 3 weeks (15 sessions) at an intensity of 1 W/cm2, 3 MHz frequency over the carpal tunnel in all study groups.In the occlusion group, 0.7 mg 0.1% dexamethasone pomade (Maxidex, Alcon) was applied to the skin and occluded with a dressing for 30 minutes before the ultrasound.In the phonophoresis group, US treatment was delivered by using 0.7 mg 0.1% dexamethasone pomade (Maxidex, Alcon) as the conductor agent.In the ultrasound group, only US treatment was delivered by using aquasonic gel as the conductor agent.The patients attending in all three groups were instructed to use night splints, which keep the wrist in neutral position. The patients were evaluated according to electrophysiological parameters (median nerve motor and sensory distal latency and sensory nerve conduction velocities), clinical parameters (visual analogous scales (VAS), grip strengths and pinch strengths ) and Boston Scale (the severity of the symptoms and the functional capacity) before, after and at the third month of the treatment.Results: There was no significant difference between the three groups in terms of improvement in clinical evaluation parameters. A significant improvement was observed in only palmar pinch strength at the third month after the treatment in the US group. In electrophysiological evaluation, a significant improvement was observed in median motor distal latency parameter after treatment compared to before treatment in the US group.Conclusion: As the effects of occlusion phonophoresis, phonophoresis and US treatments used in the conservative treatment of CTS, were compared, it was shown that all of the three treatments provided favorable effects in the short and long term (3 months) clinical outcomes. It was also observed that these treatment methods improved clinical outcomes of CTS more than the electrophysiological outcomes of CTS in our study group. However, we recommend randomized controlled studies including larger numbers of patients are needed to evaluate these treatment methods with controversial efficiencies at the present time.