Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
Assessing the healthy lifestyle behaviors of the Health Science Students in Cukurova University
  1. Tez No: 248891
  2. Yazar: ALİ BOZHÜYÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, sağlık bilimleri öğrencilerinin sağlığı geliştirme davranışlarının değerlendirilmesi ve bu davranışları etkileyen demografik özelliklerin saptanmasıdır.Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Çukurova Üniversitesi sağlık bilimleri bölümlerinde (tıp, diş hekimliği, ebelik ve hemşirelik) okuyan 801 öğrenci oluşturdu. Veriler, isimsiz olarak bir anket formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları (SYBD)-II ölçeği ile toplandı.Bulgular: Cevap oranı % 86,3 idi. Öğrencilerin % 60'ı kadındı. Yaş ortalaması 21,5±2,21 (17-34) yıldı. Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları-II ölçeği puan ortalamasının orta düzeyde olduğu (124,30±17,92), en yüksek puanın tinsellik, en düşük puanın fiziksel aktivite alt ölçeğinden alındığı saptandı. Yaş grupları ile ortalama puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to assess the healthy lifestyle behaviors and affecting demographic features of the health science students.Material and Method: The sample was 801 students of the health science schools (medicine, dentistry, midwifery, and nursery) of Cukurova University. Data collection tools were an anonymous questionnaire and Health Promotion Lifestyle Profile (HPLP)-II scale.Results: Response rate was 86.3%. Of students, 60 % were female. The mean age was 21.5 ± 2.21 (17-34) years. The mean score of Health Promotion Lifestyle Profile-II scale was moderate (124.30±17.92), the highest score was in spiritual growth subscale and the lowest one was in physical activity subscale. There was no significant relation between the age groups and the mean scores.