Deneysel tıkanma sarılığında beta glukanın akut akciğer hasarına etkisi
The Effect of Beta-glucan on Acute Lung Injury in experimental obstructive jaundice
  1. Tez No: 248898
  2. Yazar: ALİ ÖZGÜR KORDON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERKOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tıkanma sarılığı, sık görülmesi ve yüksek morbidite ve mortalite oranları nedeniyle genel cerrahinin önemli konularından biridir. Tıkanma sarılığında ortaya çıkan endotoksemi, bakteriyel translokasyon, lipid peroksidasyonu ve serbest oksijen radikalleri, kardiyovasküler disfonksiyon, pulmoner hasar, renal ve hepatik disfonksiyon ve sepsis gibi komplikasyonların major sebepleridir. Bu komplikasyonlardan biri olan pulmoner disfonksiyon ve ilerleyen süreçte gelişen ARDS sonucu mortalite artmaktadır. Beta-glukanlar güçlü immün stimülatör ve antioksidan olarak bilinmektedir. Güçlü immün stimülatör ve antioksidan özellikleri nedeniyle, beta-glukanın tıkanma sarılığında ortaya çıkan akciğer hasarını önlemede etkili olacağı düşünülerek bu çalışma planlandı.Çalışmada, 35 adet Wistar Albino cinsi rat, her grupta 7 rat olacak şekilde beş gruba ayrıldı. Grup 1'de, sadece laparotomi yapıldı. Grup 2' de, laparotomi yapılarak koledok ligasyonu yapıldı. Grup 3' de, koledok ligasyonu yapıldıktan sonra 10 gün beta-glukan tedavisi verildi. Grup 4' de, ligasyon öncesi ve sonrası 10 gün beta-glukan verildi. Grup V de ise, sadece ligasyon öncesi 10 gün beta-glukan verildi. Tüm gruplarda, ligasyon sonrası 11. gün ratlar sakrifiye edilerek kan ve doku örnekleri alındı.Bulgular değerlendirildiğinde, beta-glukan verilen gruplarda, karaciğer fonksiyon testlerine olumlu etkileri olduğu görüldü. Grup 2'de, lipid peroksidasyonu, oksidatif stres ve nötrofil infiltrasyonu göstergesi olan, doku MDA ve LPO, serum MPO değerlerinin arttığı, doku GSH ve serum SOD değerlerinin azaldığı görüldü. Ligasyon sonrası beta-glukan verilen gruplarda ise doku MDA ve LPO, serum MPO değerlerinin anlamlı olarak düştüğü, doku GSH ve serum SOD değerlerinin anlamlı olarak arttığı görüldü. Histopatolojik olarak, beta-glukan verilen gruplarda akciğer hasarının daha az olduğu görüldü.Sonuç olarak, bu çalışmada, tıkanma sarılığında beta-glukanın akciğer hasarına karşı koruyucu ve tedavi edici etkisi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obstructive jaundice is one of the important issues of general surgery as its high incidence and the rate of morbidity and mortality is high. Endotoxemia, bacterial translocation, lipid peroxidation, and free oxygen radicals that occur in obstructive jaundice are the major reasons of complications such as cardiovascular dysfunction, pulmonary injury, renal and hepatic dysfunction and sepsis . Because of pulmonary dysfunction and ARDS in the following period, mortality increases. Beta-glucans are known as powerful immune stimulators and as antioxidants. Because of these effects, this study is planned as it is thought to be effective in the prevention of lung injury in obstructive jaundice.In our study, 35 Wistar Albino rats were divided into five groups which were 7 rats in each group randomly. Only laparotomy was performed in group I. Bile duct ligation was performed by laparotomy in group II. The rats in group III were treated with beta-glucan for 10 days after bile duct ligation. The rats in group IV were treated with beta-glucan for 10 days before and after bile duct ligation. The rats in group V were treated with beta-glucan for 10 days before bile duct ligation. All rats in each group were sacrificed and blood and tissue samples were collected at eleventh day after bile duct ligation.Results showed that beta-glucans were found to have positive effects on liver functions in obstructive jaundice. Tissue MDA and LPO, serum MPO values increased and tissue GSH and serum SOD values were found to decrease as an indicator of lipid peroxidation, oxidative stress and neutrophil infiltration in group II. Tissue MDA and LPO, serum MPO values decreased and tissue GSH and serum SOD were found to increase in groups treated with beta-glucan. Histopathological evaluation showed that groups treated with beta-glucan were found to be less damage in lung.As a result of this study, beta-glucan has a protective and treatment effects against lung injury in obstructive jaundice.