Özel düzenlenmiş 8 haftalık pliometrik antrenmanın genç erkek futbolcularda güce ve çevikliğe etkisi
Effect of an 8-week specially arranged plyometric training on the power and agility of young male soccer players
  1. Tez No: 248899
  2. Yazar: BÜLENT ATACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı; Özel Düzenlenmiş 8 Haftalık Pliometrik Antrenmanın Genç Erkek Futbolcularda Güce ve Çevikliğe Etkisini incelemektir. Araştırmaya 14 -15 yaşları arasında 15 deney, 15 kontrol grubu olmak üzere 30 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma, sezon öncesi hazırlık döneminde normal futbol antrenmanıyla birlikte uygulanmıştır.Deney grubundaki sporcular 8 hafta süreyle haftada iki gün olmak üzere kendi antrenman programları içerisinde, özel düzenlenmiş ilave pliometrik egzersizler yapmışlardır. Kontrol grubu ise sadece kendi programlarındaki futbol antrenmanını yapmıştır. Deneklerin anaerobik güç özeliklerinin belirlenmesinde dikey sıçrama, yatay sıçrama ve 30 metre testleri yapıldı. Deneklerin çeviklik özelliklerini belirlemek için T-test, İllinois ve Hexogen testler uygulanmıştır. Deneklerin performanslarından elde edilen ön ve son test bulguları SPSS 15.0 istatistik paket programında analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistik olarak ortalama, standart sapma, ve yüzde değişimleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the Effect of an 8-Week Specially Arranged Plyometric Training on the Power and Agility of Young Male Soccer Players. 30 football players aged 14 to 15 years participated voluntarily in the research, out of which 15 took part in the experiment and 15 in the control group. The experiment was implemented concurrently with the normal football training in the pre-seasonal preparation period. The soccer players in the experiment group performed specially-arranged supplementary plyometric exercises within their current soccer training, two days a week for 8 weeks. The control group only performed their own football training program. Vertical jumping, horizontal jumping and 30-meter tests were performed in order to determine the anaerobic strength characteristics of the subjects. T-test, Illinois and Hexogen tests were performed in order to determine the agility characteristics of the subjects. Pre and post test findings derived from the performance of the subjects were analyzed using SPSS 15.0 statistical package software. Mean, standard deviation and percentage changes were identified as descriptive statistics. Paired Samples T-test was used in order to detect the differences between the pre and post test values of the groups, whereas Independent Samples T-test was used for making comparisons between the groups.