Astımlı çocuklarda yakınma günlüğü tutmanın astım kontrolüne etkisi
The effect of symptom diary on asthma control in asthmatic children
  1. Tez No: 248912
  2. Yazar: HASİBE ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.SADIK DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Astımlı Çocuklarda Yakınma Günlüğü Tutmanın Astım Kontrolüne EtkisiTüm astım kliniklerinde hastaların yakınma günlüğü tutması önerilmektedir. Yakınma günlüklerinde gündüz-gece yakınmaları ve bronkodilatör ihtiyaçları gibi astım kontrol parametreleri hasta veya ebeveyn tarafından doldurulmaktadır. Hipotezimiz yakınma günlüğü tutan astımlı çocuklarda hastalık kontrolünün, tutmayanlara göre daha iyi olacağıdır.Kliniğimizde en az iki yıldır astım tanısıyla izlenen ve son 1 yıl içinde en az iki defa kontrole gelmiş, 6-17 yaş arası çocuklar çalışmaya alındı. Yakınma günlüğü tutma durumlarına göre ikiye ayrılan olguların, dosyaları, hastane kayıtları ve sağlık karneleri son bir yıl için incelenerek, primer çalışma parametresi olan sistemik steroid kullanımı gerektiren astım atak sayısı açısından karşılaştırıldı.Her iki grup, ayrıca acile başvuru, hastaneye yatış gerektiren atak sayısı, FEV1 ve astım kontrol test puanına göre değerlendirildi.Çalışmaya dahil edilen 340 olgunun 89'unun (%26.2) düzenli yakınma günlüğü tuttuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of symptom diary on asthma control in asthmatic childrenAim: Symptom diaries consist of asthma control parameters such as diurnal-nocturnal symptoms and need for reliever medication. Our hypothesis is that asthma control would be better in children that keep symptom diary than the ones who do not.Methods: We included asthmatic children aged 6-17 years old who have been followed in our clinic for at least two years and attended our outpatient department at least twice in the last year. They were grouped into two according to keeping a symptom diary or not. Patient files, hospital records and prescriptions in the previous year were examined for the primary study parameter, the number of acute asthma attacks that required systemic corticosteroid use and for secondary parameters that are the number of asthma attacks that require emergency department care, hospitalizations and asthma control test score and FEV1.Results: Eightynine (26.2%) of 340 patients included were keeping symptom diary.