Torasik radyoterapi uygulanan akciğer karsinomalı hastalarda beslenme desteğinin tedavi yan etkileri ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The ımpact of nutritional status on treatment-related side effects and quality of life in lung cancer patients undergoing thoracic radiotherapy
- Tez No: 248911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLEHAN KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Akciğer kanseri tüm dünyada ve ülkemizde kansere bağlı ölümlerin en sık nedenidir. Radyoterapi hastaların % 75'ine uygulanmaktadır. Akciğer kanserli hastalarda, hastalığın neden olduğu kaşeksi ve uygulanan tedavilerin yan etkileri beslenme durumunun bozulmasına ve malnütrisyonun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu klinik çalışmada lokal ileri akciğer kanseri tanısıyla tek başına veya KT ile eş zamanlı toraks ışınlaması yapılan hastalarda, uygulanan beslenme desteğinin, hastaların yaşam kalitesi, tedavi yan etkileri ve serum immun parametreleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalında küratif amaçlı tek başına veya kemoterapi ile eş zamanlı torasik radyoterapi uygulanan akciğer kanserli 45 hasta radyoterapi süresince beslenme durumları, tedavi yan etkileri, yaşam kaliteleri ve serum immün parametreleri açısından takip edilmiştir. Son 6 ayda vücut ağırlığının % 10'dan fazlasını kaybeden ve dolayısıyla malnütrisyonu olan hastalara beslenme desteği uygulanmıştır. Beslenme desteği alan gruplardaki hastaların beslenme durumu, kilo kaybı, toksisite derecesi, yaşam kalitesi ve serum sitokin düzeylerinde, herhangi bir beslenme destek ürünü kullanmayan grupla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptanmıştır. İmmünnütrisyon içerikli ürünler antiinflamatuar özellikleri nedeniyle, hastalığa ve tedaviye bağlı oluşan inflamasyonu baskılamakta ve toksisiteyi istatistiksel olarak anlamlı azaltmaktadır.Literatürde akciğer kanserli hastalarda beslenme durumunu ve beslenme desteğinin tedavi yan etkileri ve hastaların yaşam kalitesi üzerine etkisini araştıran bir veriye rastlanmamıştır. Bizce, lokal ileri akciğer kanserli hastalar, tedavi başında malnütrisyon varlığı saptanarak beslenme desteği programına alınacak uygun adaylar olarak görülmektedir. Ayrıca immünnutrisyon içerikli beslenme ürünleri torasik radyoterapi alan lokal ileri akciğer kanserli hastalarda hem malnütrisyonu düzeltmekte hem de toksisiteyi azaltmaktadır. Bu nedenle RT alan ve beslenme desteğine ihtiyacı olan akciğer kanserli hastalarda önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most frequent cause of all cancer deaths throughout the world and in our country. Radiotherapy is applied to 75% of patients. In patients with lung cancer, cachexia and side effects of the treatments administered causes deterioration of the nutritional status and appearance of malnutrition. In this clinical study, it was aimed at to evaluate the effects of the nutritional support on the quality of life, side effects of treatments and serum immunological parameters in patients diagnosed with local advanced lung cancer that thoracic irradiation alone or concurrent with CT was applied to.Forty-five patients with lung cancer that thoracic radiotherapy applied alone or concurrent with chemotherapy in Gazi University Medicine School Radiation Oncology Department with curative purposes were followed throughout the radiotherapy as regards the nutritional statuses of the patients, side effects of the treatments, quality of life and serum immunological parameters. Nutritional support was given to patients who had lost more than 10% of their body weight during the last 6 months and therefore had malnutrition. When the nutritional status, weight loss, toxicity grade, quality of life and serum cytokine levels were compared between the group receiving nutritional support and the group not receiving any nutritional support what so ever, statistically significant improvement was found. Nutritional products with immune-nutritional contents suppress the inflammation related to the disease and treatment and reduce toxicity with statistical significance.In the literature, no data concerning the nutritional status of patients with lung cancer and effects of nutritional support on the side effects of the treatment and quality of life of the patients could be found. In our opinion, patients with locally advanced lung cancer can be good candidates for including in nutritional support program after determining the presence of malnutrition at the beginning of treatment. In addition, nutritional products with immune-nutrition contents both corrects the malnutrition in patients with locally advanced lung cancer and receiving radiotherapy and reduces toxicity. Therefore, it can be recommended for patients with lung cancer that receive RT and need nutritional support.