İmmunhistokimyasal olarak tanısı kesinleşen kronik hipoksiye maruz kalan ve kalmayan koranjiozis olgularının klinik ve plasental histopatolojik bulgularının karşılaştırılması
The comparison of clinic and histopathologic findings between placental chorangiosis cases, confirmed by Immunohistochemically, with clinical hypoxi exposure or no clinical hypoxi exposure
  1. Tez No: 248928
  2. Yazar: TİMUÇİN KURTULUŞ MERMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT KAZANDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: İmmunhistokimyasal olarak tanısı kesinleşen kronik hipoksiye maruz kalan ve kalmayan koranjiozis olgularının klinik ve plasental histopatolojik bulgularının karşılaştırılarak farklı bulguların ortaya konması amaçlanmıştır.Yöntem: Plasentaları CD34 ile immunhistokimyasal olarak boyanarak tanısı kesinleştirilen koranjiozis olgularından klinik olarak kronik hipoksiye maruz kaldığı düşünülen 20 olgu ile çalışma grubu ve kronik hipoksiye maruz kaldığı düşünülmeyen 20 olgu ile de kontrol grubu oluşturuldu. Her iki gruptaki klinik ve histopatolojik bulgular karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışma grubuna dahil edilen olgularda doğum haftası, doğum kilosu ve plasenta ağırlığı kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşüktü. Çalışma grubundaki gebelerin yenidoğanlarının 1. ve 5. dakika APGAR skorları anlamlı olarak düşük olmasının yanında yenidoğan yoğun bakım gereksinimi de kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti. Fakat çalışma grubundaki doğum sonrası eksitus olan bir bebek dışındaki diğer tüm yenidoğanlar sorunsuz taburcu edilmişti.Sonuç: Koranjiozis gebelikteki komplikasyonlarla ve artmış perinatal morbidite ve mortalite ile birliktelik göstermesi ve kronik hipoksi durumunda ortaya çıkan bir kompanzasyon mekanizması olması sebebiyle, klinisyeni düşündürmeli ve nedenini araştırmaya yöneltmelidir. Ancak hekimin kendisini ve dolayısıyla aileyi bebekle ilgili olarak mutlak kötü bir sonuç beklentisine sokmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare clinic and histopathologic findings between placental chorangiosis cases, confirmed by Immunohistochemically, with clinical hypoxia exposure or no clinical hypoxia exposure.Method: The study population consisted of 40 placental chorangiosis cases that were confirmed by Immunohistochemically with CD34. Study and control groups were formed with 20 cases with clinical hypoxia exposure and 20 cases with no clinical hypoxia exposure during pregnancy. The clinic and histopathologic findings were compared between groups.Results: The gestational week, fetal and placental weight at delivery in study group were significantly lesser than control group. Neonatal APGAR scores in study group were significantly lower. Besides, neonatal intensive care requirement was higher. However, all newborn were discharged as free of problems except that a newborn was dead after 35 minutes from delivery. There is only significant difference regarding with necrosis between groups when compared respect with placental histopathologic findings. The ratios of perivillous fibrin deposition, calcification, basal membran thickening and congestion were similar between groups.Discussion: Chorangiosis is a compensatory mechanism to be observed after exposed chronic hypoxia and is associated with perinatal morbidity and mortality. Thus, obstetricians must consider this placental pattern and its aetiology. However, obstetricians and parents must not expect certain adverse outcome regarding with baby.