Sarkoidozda fiberoptik bronkoskopinin tanısal verimliliğini etkileyen faktörler
Sarkoidozda fiberoptik bronkoskopinin tanisal verimliliğini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 248929
  2. Yazar: H.SERPİL AKTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sarkoidoz tanısında fiberoptik bronkoskopi (FOB) kolay tolere edilebilir oluşu,alternatiflerine göre daha az invaziv oluşu, birçok farklı alandan örnekleme yapılmasınaizin vermesi nedeniyle önemli bir araçtır. Çalışmamızda amacımız, kliniğimizdesarkoidoz tanısı konulan olguların değerlendirmesini yapmak, FOB ile sarkoidoz tanısıkonma oranını tespit etmek, FOB sırasında alınan biyopsilerin tanısal verimliliğinietkileyebilecek faktörleri bulmak ve YRBT bulgularının tanı getirisindeki yeriniaraştırmaktır.Şubat 2000- Ocak 2010 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi GöğüsHastalıkları kliniğine başvuran ve sarkoidoz tanısı alan hastalar dosya ve radyolojiarşivlerinden tarandı. BT görüntüleri deneyimli bir radyolog tarafından bronkoskopi vesolunum fonksiyon testi sonuçları bilinmeden retrospektif olarak okundu. Toplam 64olgu çalışmaya dahil edildi. Olgularımızın % 29.7'sini (n=19) erkek ve % 70.3'ünü(n=45) kadın hastalar oluşturmaktaydı. Yaş ortalaması 43.4 ± 11.5 (min-max: 21-67) yılolarak saptandı. Çalışmaya alınan 64 hastanın 58'ine (% 90.8) FOB yapılmıştı. Bunların% 60.3'üne (n=35) FOB ile tanı konulmuştu. FOB ile TBB yapılan hastalarda tanısalverimlilik % 43.6 saptandı. TBB'nin yapıldığı lobun skoru ile TBB'nin tanısalverimliliğine bakıldığında TBB (+) olgularda TBB (-) olgulara göre lob skorununistatistiksel anlamlılığa ulaşmasa da daha yüksek olduğu görüldü (1.8 e karşın 1.3,sırasıyla). PB'nin tanısal verimliliğinin anormal bronşial mukoza görünümü ile ilişkiliolduğu görüldü. Genel hasta popülasyonunda PB ile tanı oranı % 24.5 çıkarken,anormal mukoza görünümü olan hastalarda bu oran % 84.6'ya çıktı (p=0.000).Hastaların %89'unda (n=57) mediastinal lenf nodu büyüklüğü saptandı. En sık lenfnodu büyüklüğünün olduğu istasyon sağ hiler bölge (% 87.7, n=50) olarak belirlendi.TBİİAB ile tanısal verimlilik % 25.7 saptandı. En çok TBİİAB ile tanı gelen istasyonlarsağ hiler ve subkarinal bölgeler olarak bulundu. TBİİAB ile tanı elde edilen lenfnodlarının ortalama büyüklüğü tanı elde edilemeyenlerinkinden anlamlı olarak dahayüksek bulundu (p=0.007).TBB, PB ve TBİİAB'nin tek başına kullanılmasındansa birlikte kullanılmasıylatanı oranının arttığı ve en yüksek tanısal verimliliğin her üç tanı yönteminin beraberkullanılmasıyla elde olunduğu görüldü. Ayrıca YRBT'nin tanıda yol gösterici olmasıaçısından gerekli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Flexible bronchoscopy is a well-tolerated, less invasive procedure in diagnosisof sarcoidosis and it allows tissue sampling from several different anatomic sources.This study aimed to evaluate the clinical presentations of our sarcoidosis cohort, tofindout the diagnostic yield of FOB and its diagnostic modalities, and to evaluate thenumber of factors that might influence on the diagnostic yields of the procedures. As asecondary outcome the relation of high resolution computed tomography (HRCT)findings and the bronchoscopic diagnostic procedures were also evaluated.Patients with diagnosis of sarcoidosis were retrospectively recruited from thearchives of Gazi University School Of Medicine, Department Of Pulmonary Medicinefor a time period of Feb 2000 to Jan 2010. Demographic data, pulmonary functionresults and the site and results of FOB modalities were recorded from patient files.HRCT scans were retrospectively assessed in random order by an experienced observerwithout knowledge of the bronchoscopy result or lung function tests. 64 cases hadcomplete data and the others with incomplete data were excluded from study.Twenty nine point seven % of cases (n=19) were male while 70.3 % (n=45)were female. The mean age value was 43.4 ± 11.5 (min-max: 21-67). In 60.3% thedefinitive diagnosis was established by bronchoscopy. The diagnostic yield of TBBwas % 43.6. Although it did not reach statistical significance, the lobar HRCT score inthe sampled lobe was associated with a positive TBB. Bronchial mucosa appearancewas significantly related with positive PB. The diagnostic yield of PB was % 24.5 ingeneral patient population however in patients with abnormal mucosa this rate wasincreased up to % 84.6 (p=0.000). 89 % of patients (n=57) had enlarged mediastinallymph nodes. The most frequent location was right hilar lymph node (87.7 % n=50).The diagnostic yield of transbronchial needle aspiration (TBNA) was 25.7 %. Righthilar and subcarinal lymph nodes were the most diagnostic sites. The diagnostic yieldwas significantly higher in patients who had larger size of lymph nodes (p=0.007).The diagnostic yield was significantly higher when all the diagnostic proceduresincluding TBB, PB and TBNA performed together. Hence, HRCT may be useful to leadclinician to increase diagnostic yield of bronchoscopic procedures.