Gestasyonel diyabetes mellituslu hastalarda umblikal kordon kalınlığı ve HbA1c değerlerinin fetal makrozomi belirlenmesindeki rolü
The role of umbilical cord thickness and HbA1c levels for prediction of fetal macrozomia at patients with gestational diabetes mellitus
- Tez No: 248927
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMET SAĞOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Özellikle makrozomi oranının artış gösterdiği pregestasyonel ve gestasyonel diyabetli gebelerde HbA1c ve kordon kalınlığının doğum ağırlığı üzerine ne gibi etkilerinin olduğu kotrol grubu ile kıyaslanarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya dahil edilen gebeler iki gruba ayrıldı. Olgu grubunu pregestasyonel ve gestasyonel diyabet tanısı almış gebeler oluştururken, gestasyonel diyabet tanısı almayan gebeler kontrol grubunu oluşturmaktaydı. Her iki gruptaki gebelere de ilki 27-28. gestasyon haftalarında ikincisi 36-37. gestasyon haftalarında olmak üzere iki kez ultrason tetkiki uygulandı. Ultrason tetkiki sırasında fetal antropometrik parametreler biparietal çap(BPD), abdominal çevre ( AC), femur uzunluğu (FL), Hadlock'ın önerdiği formüle göre ultrason tarafından otomatik olarak hesaplanmış tahmini fetal ağırlık (EFW) her fetüs için ölçüldü. Ayrıca umblikal kordonun serbest ans kısmından transvers kesitler alınarak umblikal kordon alanı, umblikal ven alanı, umblikal arter alanı ve umblikal kord ortalama çapı ultrasonda mevcut olan alan ve uzaklık hesaplayan programlar aracılığıyla ölçüldü. Umblikal kordun bileşeni olan wharton jeline ait alan ölçümleri total kordon alanından ven ve arter alanlarının çıkarılmasıyla hesaplandı. Diyabetli gruptaki hastalar için HbA1c değerleri ölçüldü.Bulgular: 27-28. gestasyon haftalarında hem diyabetli grupta hem de kontrol grubunda umblikal kordon alanı ve wharton jeli değerleri makrozomik olanlarda olmayanlara göre istatistiksel olarak farklı bulundu. (kordon alanı için p:0.012 wharton jeli için p:0.001). Bu hafta itibarıyla her iki grup için de kordon çapı ,ven ve arter ölçümleri ile doğum ağırlığı ilişkisi irdelendiğinde makrozomik olanlarla olmayanlar arasında istatistiksel farklılık saptanmadı. 36-37. gestasyon haftası için umblikal kord bileşenleri ile doğum ağırlığı arasındaki ilişki incelendiğinde hem diyabetli grupta hem de kontrol grubunda makrozomik olanlarla olmayanlar arasında istatistiksel anlamlı farklılık olduğu görüldü. 36- 37. gestasyon haftasındaki kordon alanı ve kordon çapı ile tahmnini fetal ağırlık arasında anlamlı korelasyon bulunmuştur. HbA1c değerleri ile fetal makrozomi arasında anlamlı istastistiksel birliktelik olmadığı gösterilmiştir (p:0.701).Sonuç: Umblikal kordon bileşenlerinin sadece diyabetli gebelerde değil, diyabeti olmayan gebelerde de doğum ağırlığı ile anlamlı birlikteliği söz konusudur. Fetal tahmini ağırlık ile kombine edilirse makrozomik fetüslerin doğum ağırlıklarının doğrulukla tahmin edilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to investigate the effects of HbA1c levels and umbilical cord thickness upon birthweight , particularly in pegestational and gestational patients. Fetal macrosomia rates are higher in gestational and pregestational patients than normal population. These patients were compared with control group, who has not defined pregestational or gestational diabetes mellitus, regarding to HbA1c levels and umbilical cord thickness upon birth weight.Method: Pregnant women who were included in the study, were divided into two groups. The first group was consisted of patients who were defined as pregestational or gestational diabetes mellitus. Control group was consisted of pregnant women who were not diagnosed as pregestational or gestational diabetes mellitus. Pregnant women in both groups, ultrasound examination was performed two times. The first examination was performed at 27-28. weeks of gestation, other examination was performed at 36-37. weeks of gestation. During ultrasound examinations, fetal anthropometric parameters biparietal diameter , abdominal circumference , femur length and estimated fetal weight which was calculated automatically according to Hadlock?s formula by ultrasound , were measured. Additionaly, the sonographic cross sectional areas of the umbilical cord, the umbilical arteries and the umbilical vein were measured in a free loop of the umbilical cord, using the software of the ultrasound machine. The cross sectional area of the wharton?s jelly was computed by subtracting the cross sectional area of vessels from that of the umbilical cord. HbA1c levels were measured for diabetic patients.Results:At 27-28. gestational weeks , umbilical cord area and wharton?s jelly values were found statistically different at macrosomic fetuses compared with nonmacrosomic fetuses for both groups ( for cord area p: 0.012 for wharton?s jelly p: 0.001 ). Additionaly, umbilical cord diameter , vein and artery values were no statistically difference between two groups when macrosomic fetuses were compared with nonmacrosomic fetuses. At 36-37 gestational age, when examined relationship between umbilical cord components and birth weight , there was a statistically significant difference compared macrosomic fetuses with nonmacrosomic fetuses .There was a statistically correlation between umbilical cord area , umbilical cord diameter and fetal weight estimation at 36-37 gestational weeks. HbA1c values and fetal macrosomia did not show a stastistically significant relationship (p: 0.701)Conclusion: Significant relationship between umbilical cord components and birth weight was not specific for diabetic group. There was a significant relationship between birth weight and umbilical cord components for control group too. İf estimated fetal weight is combined with umbilical cord components , macrosomic fetüses can be predicted with more accuracy.