İntrakranial nörositomlarda gamma-knife ışın cerrahisi sonuçlarının değerlendirilmesi
Assesment of gamma-knife treatment results of intracranial neurocytomas
  1. Tez No: 248951
  2. Yazar: ALİ GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Santral nörositomlar nadir ve selim davranışlı beyin tümörleridir. Terminolojileri ve tedavileri tartışmalıdır. MIB1 etiketlenme endeksi (MIB1 LI) >%2 olan nörostiomlar atipik olarak adlandırılarak habis davranış gösterdikleri ileri sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı kranial nörositom olgularında Gamma-Knife ışıncerrahisinin (GKS) cerrahi sonrası rezidü/nüks tümörlerde etkinliğini değerlendirmek, yanıtın tümörlerin MIB1 LI ile ilişkisini saptamak ve bir tedavi algoritması geliştirmektir.Hastalar ve yöntemler:Çalışmaya 2001-2009 yılları arasında daha önce santral nörositom tanısı konmuş ve MÜTF de Gamma-Knife tedavisi uygulanan toplam 22 hasta (14 kadın, 8 erkek, ortalam yaş 30,2 y) dahil edildi. Gamma-Knife tedavisi, 18 hastada rezidüel /rekürren tümör dokusuna ikincil tedavi, 4 hastada ise stereotaktik biopsi sonrası santral nörositom tanısı konmuş tümöre ilk tedavi olarak uygulandı. Hastaların 18'i santral nörositom, 2'si ekstraventriküler nörositom ve 2'si liponörositom tanısı aldı. 16 hastada MIB1 LI
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose:Neurocytomas are rare benign brain tumors. Their nomenclature and managemant remain undecided. Gamma-Knife radiosurgery(GKS) is a relatively new method in their treatment. Neurocytomas with a MIB1 LI>2% have been named as atypical neurocytoma and shown to have malignant behavior. The purpose of this study is to report the long term results of Gamma-Knife treatment, investigate the relationship between GKS response and MIB LI and develope a treatment algorithm for these tumors.Patients & Metods:During a 9-year period between 2001 and 2010, 22 patients with neurocytomas underwent gamma-Knife radiosurgery (GKS) at the Gamma-Knife unit of Marmara University Hospital (14 women and 8 men, mean age 30,2 y). Gamma-Knife treatment was used as a secondary treatment for reziduel or recurring tumors In 18 patients, and as primary treatment in 4 patients following stereotactic biopsy and establishment of diagnosis. 18 patients had central neurocytomas, 2 patients had ekstraventricular neurocytomas and 2 patients had central liponeurocytomas. 16 patients had MIB1 LI