Sağlıklı kişilerde paraoksonaz ve arilesteraz aktivitelerinin mikroplak okoyucuya uyarlanmış ölçümleri ile endotel fonksiyonları ve karotis arter intima media kalınlığı arasındaki ilişki
The correlation between paraoxonase, arylesterase enzyme activities and endothelial dysfunction, carotis artery intima-media thickness in healthy individuals
  1. Tez No: 248950
  2. Yazar: PALMET GÜN ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ŞİRİKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Aterosklerotik kalp hastalığı, en sık görülen kardiyovasküler hastalıktır. Paraoksonaz (PON1) plazmada yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) yapısında bulunan bir ester hidrolazıdır. PON1'in düşük dansiteli lipoproteini (LDL) oksidasyondan koruduğu gösterilmiştir. Endotel fonksiyon bozukluğu atreoskleroz gelişiminde önemli bir faktördür. FMD ( flow mediated dilatation ) brakiyal arter doppler ultrasonografisi ile uygulanan nitrik oksite bağlı damar genişlemesini vazomotor bir indeks olarak veren bir tekniktir. FMD ve CIMT ( karotis arter intima medye kalınlığı ) ölçümleri aterosklerozu gösteren non invaziv teknikler olup koroner arter hastalığı erken tanısında önem taşırlar.Biz çalışmamızda sağlıklı bir grupta non-invaziv yöntemlerle, FMD ile endotel fonksiyon bozukluğunu ve Karotis arter intima-medya kalınlıkları ile PON1 ve Arilesteraz enzim aktiviteleri arasında olası bir ilişkiyi araştırmayı ve bu parametrelerin aterosklerozun erken tayini için bir gösterge olup olmadıklarını göstermeyi amaçladık. Enzim aktivite tayinleri mikroplak okuyucuya uyarladığımız spektrofotometrik metotla gerçekleştirildi. PON1 ve arilesteraz (ARE) arasında istatistiksel olarak anlamlı korrelasyon bulundu. Çalışma grubu PON1 enzim aktivitesi dağılımı bimodaldi. PON1 enzim aktivitesi ile FMD ve CIMT arasında bir ilişki bulunmadı. ARE enzim aktivitesi ile CIMT arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulundu. Literatürde PON1 ve FMD arasında ilişki gösteren yayınlar olup bu konuda daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis and coronary vascular diseases are the major causes of morbidity and mortality in the western world. PON1 is an ester hydrolase which is within the structure of high-density lipoprotein (HDL). PON1 protects LDL from oxidative modification.Endothelial dysfunction is thought to be an important factor in the development of atherosclerosis. FMD ( flow mediated dilatation ) is an ultrasonographic technique which provokes the release of nitric oxide, resulting in vasodilation that can be quantitated as an index of vasomotor function. Both FMD and CIMT (carotid artery intima-media thickness) are non invasive techniques that have been associated with coronary risk factors.The aim of this thesis is to characterize the relationship between paraoxonase, arylesterase activities and FMD, CIMT as an early marker of atherosclerosis.Enzyme activities were quantified by a spectrophotometric method adapted to a microplate reader. The correlation between PON1 and arylesterase activities was statistically significant. PON1 activity in our study population was bimodal, and showed no correlation with FMD and CIMT. We found a significant negative correlation between ARE and CIMT. Further studies are needed to understand the relationship between PON1 and FMD that were seen in some studies.