Helikobacter pylori tedavisinin serum sitokin düzeyleri üzerine etkisi
Effect of the helicobacter pylori teratment on the serum cytokine levels
- Tez No: 248968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
H. pylori (Helicobacter pylori) kronik aktif gastritin en önemli nedenidir. H. pylori noninvaziv bir bakteri olmasına karşın kuvvetli bir inflamatuar ve immün cevaba neden olmaktadır.Daha önce yapılan çalışmalarda genellikle H. pylori enfeksiyonu ve mide dokusunda sitokin düzeylerindeki artışlar gösterilmiştir. Fakat, H. pylori enfeksiyonunda periferik kan sitokin düzeyleri ile ilgili literatürde yeterli bilgi bulunmamakta ve yapılan çalışmalarda çelişkili sonuçlar bildirilmektedir.Ayrıca çalışmalarda H. pylori enfeksiyonu tedavisinin kan sitokin düzeylerine olan etkisi yeterince incelenmemiştir.Biz bu çalışmada kronik inflamatuvar bir proçes olan H. pylori enfeksiyonu tedavisinin serum IL-6 (İnterlökin), IL-8 ve TNF-? (Tümör Nekozis Faktör-alfa) düzeyleri üzerine etkilerini inceledik.Üre nefes testi ile H. pylori pozitif saptanan ve 14 günlük üçlü tedavi (lansaprazol 2x30 mg/gün, amoksisilin 2x1 gr/gün ve klaritromisin 2x500 mg/gün) ile H. pylori eradike edilen 43 (20 erkek ve 23 kadın; ortlama yaş 48.1) hasta çalışmaya alındı. Tadavi başarısı üçlü tedavi bitiminden 2 ay sonra üre nefes testi ile değerlendirildi. H. pylori tedavi öncesi ve tedavi sonrası hastalardan bir gecelik açlığı takiben venöz kan örnekleri alındı. Sitokin düzeyleri fluorescent bead immunoassay ile ölçüldü.H. pylori enfeksiyonu tedavisi öncesi IL-6 düzeyi ortanca 2 pg/ml iken tedavi sonrası ortanca 1.3 pg/ml bulunmuştur (p=0.122). H. pylori enfeksiyonu tedavisi öncesi IL-8 düzeyi ortanca 29.1 pg/ml iken tedavi sonrası ortanca 6.73 pg/ml bulunmuştur (p=0.001). H. pylori enfeksiyonu tedavisi öncesi TNF-? düzeyi ortanca 1,5 pg/ml iken tedavi sonrası ortanca 1,4 pg/ml bulunmuştur (p=0.159).Çalışmamız H. pylori eradikasyonun serum IL-8 seviyesinde belirgin azalmaya yol açarken; IL-6 ve TNF-? seviyeleri üzerine belirgin etkisi olmadığını göstermiştir.H. pylori eradikasyonu sonucunda mukozal inflamatuvar cevaptaki değişiklikler sistemik sitokin düzeylerinde de değişikliklere neden olmakta bu da H. pylori ilişkili hastalıkların seyrinde rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
H. pylori is recognized as the most common cause of chronic active gastritis. H. pylori is a non-invasive microorganism causing intense gastric mucosal inflammatory and immune reaction.H. pylori -induced gastric mucosal cytokine overproduction has been clearly documented previously. But, there are few and conflicting data on circulatory proinflammatory cytokine levels in patients with H. pylori infection.Furthermore, the influence of H. pylori eradication on circulatory cytokine levels is not investigated sufficiently in the studies.In this study, we investigated the influence of H. pylori eradication on serum IL (interleukin )-6, IL-8 and TNF- ? (tumor necrosis factor-alpha) levels.Forty-three H. pylori-positive patients (20 men and 23 women; mean age 48.1 years) diagnosed urea breath test were treated with triple therapy (lansoprazole 30 mg twice daily, amoxicillin 1 gr twice daily, and claritromicine 500 mg twice daily). Eradication was defined as negative urea breath test after two months of triple therapy. After overnight fasting, venous blood samples were obtained from each patient before and after two months of H. pylori eradication. Cytokine levels in the serum samples of patients were determined by using the commercially available fluorescent bead immunoassay.The median IL-6, IL-8 and TNF-? levels were found to be 2pg/ml, 29.1 pg/ml and 1,5 pg/ml in the pretreatment period and reduced to 1.3 pg/ml, 6.73 pg/ml and 1,4 pg/ml following the treatment, respectively. (p=0.122 for IL-6, p=0.001 for IL-8 and p=0.159 for TNF-?)Our study shows that H. pylori eradication results with a significant decrease in serum IL-8 levels, while no significant influence of eradication was observed on IL-6 and TNF-? levels.At the end of the H. pylori eradication; the differences at the answer of mucozal inflamatuar also causes differences in the sistemic sitocin levels; and this can act a part in the course of disease related to H. pylori.