Jinekolojik benign nedenlerle abdominal histerektomi planlanan hastalarda preoperatif ve postoperatif ürodinami ve işeme günlüğü parametrelerinin karşılaştırılması
The comparison of bladder diary and urodynamic parameters at preoperative and postoperative period in patients undergoing abdominal hysterectomy with benign gynaecologic indications
- Tez No: 248975
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL METE İTİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızda jinekolojik benign nedenlerle abdominal histerektomi planlanan hastalarda preoperatif ve postoperatif ürodinami ve işeme günlüğü parametrelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya Mayıs 2009-Ocak 2010 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve benign nedenlerle histerektomi endikasyonu alıp abdominal histerektomi ve/veya bilateral salpingoooferektomi uygulanan 38 hasta dahil edildi. Dışlanma kriterleri total prolapsus, inkontinansa neden olabilecek kronik medikal hastalık (kontrolsüz diabetes mellitus), vertabral patoloji (disk hernisi), nörolojik hastalıklar ve malignite nedenli histerektomi operasyonları olarak belirlendi. Tüm hastalara transvaginal sonografik (TVS) değerlendirme, pelvik organ prolapsus değerlendirme sistemi (POPDS) evrelemesi ve 3 günlük işeme günlüğü, preoperatif dönemde ve postoperatif altıncı haftada ürodinamik değerlendirme yapıldı. Her hastaya işlem öncesinde tam idrar tetkiki (TİT) yapıldı ve idrar kültür antibiogramda üreme olan olgular çalışmaya dahil edilmedi. Hormon tedavisi alan olgular çalışmaya dahil edilmedi. Üriner sistem yakınması veya ürodinamik olarak gösterilebilir inkontinansı olan veya inkontinans cerrahisi geçirmiş olan hastalar değerlendirmeye alınmadı. Hastalara cerrahi öncesinde ve sonrasında yaşam kalite skorlaması için Türkçe konuşan hastalara göre validite edilmiş anket IIQ-7 (Incontinence Impact Questionnaire-7) ve UDI-6 (Urogenital Distress Inventory-6) hayat kalitesi testi uygulandı.Histerektomi öncesi ve sonrası ürodinamik değerlendirmede hastalara sistometri ve üroflovmetri uygulandı. Preoperatif ve postopertif toplam 17 ürodinamik parametre karşılaştırıldı. Tüm değişkenler için 0.05'in altındaki p değerleri ( p0.05). Hastaların operasyon öncesi ve sonrası ürodinamik değerleri karşılaştırıldığında, gönderilen hacim, maximum detrüsör bacıncı, vesikal basınç, rezidü idrar, güçlü işeme hissi, maksimum akış hızı, maksimum hıza ulaşma süresi, akış süresi, işeme süresi, işeme gecikme süresi, ortalama akış süresi parametrelerinde anlamlı değişiklik saptanmadı (p>0.05).Sonuç: Abdominal histerektomi sonrası stres veya urge üriner inkontinans semptomlarının şiddetlenmesi veya de nova inkontinans gelişimi ile ilgili olarak anlamlı bir ilişki gösterilememiştir.Yaşam kalite skorlarında iyi yönde anlamlı fark bulunmuştur. Histerektomi operasyonu sonrası asemptomatik hasta grubunda dahi yaşam kalite skorlarının azaldığı gösterilmiştir.Hastaların operasyon öncesi ve sonrası değerlendirilmesinde ilk işeme ve normal işeme kapasiteleri operasyon sonrası anlamlı olarak artmış bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare bladder diary and urodynamic parameters at preoperative and postoperative period in patients undergoing abdominal hysterectomy with benign gynaecologic indications.Material and method: We included 38 patients undergoing abdominal hysterectomy and/or bilateral salpingooferectomy with benign gynaecologic indications at Obstetrics and Gynecology Department of Ege University Medicine Faculty from May 2009 to January 2010. Exclusion criteria were total prolapsus, urinary incontinance associated with chronic diseases (diabetes mellitus), vertebral hernia, neurological disorders, hormone replacement therapy and malignancy. The all patients were evaluated by transvaginal ultrasound, pelvic organ prolapsus system (POPQ), 3-day bladder diary and urodynamic investigation at preoperative and sixth postoperative weeks. Urinalysis and Urine bacteriological investigation were made before every urodynamic investigation. Then, the patients with urinary tract infection were excluded. Patients with urinary incontinance at urodynamic investigation and history of incontinance surgery were excluded. All participants filled validated IIQ-7 (Incontinence Impact Questionnaire-7) and UDI-6 (Urogenital Distress Inventory-6) questionnaires for life quality scores at preoperative and postoperative period.Cystometry and uroflowmetry were perfomed in urodynamic investigation at preoperative and postoperative period. All of 17 urodinamic parameters investigated preoperative and postoperative were compared. P0.05). We did not observed significant difference associated to other urodynamic parameters (functional bladder capacity, maximum detrussor pressure, post-void residual volume, strong micturition requirement, maximum flow velocity, duration of achieved maximum flow velocity, micturition time, micturition retardation time, mean flow time), when preoperative and postoperative values were compared (p>0.05).Conclusion: We did not found significant relationship regarding with rising of stress or urge urinary incontinance symptoms and consist of de novo incontinance after hysterectomy. There is favorable alteration for life quality scores. They decreased also in asymptomatic patients after operation. First and normal micturition capacity were significantly higher after hysterectomy.