C1 yan kitle vidalama tekniği için anatomik ve radyolojik çalışma
An anatomical and radiological study for the C1 lateral mass screw fixation technique
- Tez No: 248976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÇAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Atlasın veya üst servikal bölgenin travmatik, tümöral, inflamatuvar veya dejeneretif süreçlere bağlı olarak gelişen instabilite durumları, radyolojik görüntüleme yöntemlerinin de gelişmesiyle daha sık saptanabilen patolojiler haline gelmiştir. C1 (atlas) patolojilerinde klinik, basit bir ağrı şikayeti olabileceği gibi yüksek morbidite ve mortalite ile karşımıza çıkacak kadar değişkendir. Sonuç olarak, tedavisi de patolojiye yönelik olarak basit bir boyunluk kullanımından, yüksek riskli posterior üst servikal stabilizasyon ameliyatına kadar değişebilmektedir.C1'in stabilizasyonu amacıyla uygulanan enstrümantasyon teknikleri literatürde 3 grupta toplanmıştır. Bunlar C1-C2 transartiküler vida fiksasyonu, C1 yan kitle vidalaması, C1 pediküler vida uygulaması olarak sınıflandırılmıştır. Günümüzde bu uygulamalardan özellikle C1 yan kitle vida tekniği, komplikasyon oranının azlığı ve uygulanabilirlik kolaylığı açısından, en çok tercih edilen yöntemdir. Fakat bu tekniğin prosedürü dikkatlice takip edilmez ve uygulama sırasında özen gösterilmezse hayatı tehdit eden büyük komplikasyonlarla karşı karşıya kalınabilir. C1 yan kitle vida uygulamasının en önemli noktalarından biri de, yan kitleye yerleştirilecek vidanın boyunun belirlenmesidir. Yapılan çalışmalarda genellikle vida çapı ortalama olarak 3-3,5 mm olarak belirtilirken, vida uzunluğu bakımından yapılan çalışmalarda farklılıklar vardır.Bu çalışmanın hipotezi C1'de standart vida boyu olmadığı, her bireye göre vida boyunun değişeceğidir; bu sebeple C1 yan kitle vidalama tekniğini uygulayacak cerrahın, pre-op servikal BT tetkikini yaparak C1 ideal bikortikal vida boyunu hesaplaması gerekmektedir.Bu çalışmada, ideal vida boyunu belirlemek için 30 adet kuru atlas vertebrası üzerinde morfometrik ölçümler yapıldı. Ayrıca tüm vertebralara 3D BT çekilerek, radyolojik tetkikler üzerinde de uzunluk ve açı ölçümleri yapıldı.Daha önce C1 vidalama teknikleri için yapılan morfometrik çalışmalar titizle incelendi. Yapılan literatür taramasına ve bu çalışmada yapılan ölçümlere göre, vidanın ideal sefalik yönü sagittal planda yaklaşık 15° anteriorsuperior ve vertikal planda 14° mediale doğru olmalıdır. Literatür taraması aynı zamanda ortaya koymaktadır ki, bu çalışma için, daha önce ölçülmemiş ve ideal vida boyuna yakın 2 ölçüm parametresi üretilmiştir. Bu parametrelerden birincisi, sagittal plandaki ideal vida uzunluğu (U10) sağ tarafta ortalama 17,80 mm (aralık değeri: 14,43 -21,36 mm), sol tarafta ortalama 18,72 mm (aralık değeri: 15,29 - 23,06 mm) olarak bulunmuştur. İkinci parametre olan, vertikal plandaki ideal vida uzunluğu (U11), sağ tarafta ortalama 19,06 mm (aralık değeri: 13,11 - 22,36 mm), sol tarafta ortalama değer ise 19,26 mm (aralık değeri: 16,46 - 22,11 mm) olarak saptanmıştır. Yapılan bu son ölçüm parametrelerinde, sağ ve sol arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Görüldüğü gibi, bu iki ölçüm parametrelerinde aralık değerleri arasındaki farklar 5,65 mm ile 9,25 mm arasında değişmektedir.Bu çalışmanın sonuçları, standart vida boyları ve maksimum ve minimum vida boyları konusunda daha önce yapılan çalışmaları desteklemektedir. Ancak, söz konusu aralık değerleri küçük gibi görünse de üst servikal bölgede tolere edilemecek komplikasyonlara yol açabilir. Yaptığımız bu ölçümler ve literatür taraması sonuçlarına göre C1 yan kitle vidalama tekniğinde standart bir vida boyu yoktur. Vida boyu her bireye göre değişmektedir. C1 yan kitle vidalaması yapacak cerrahın pre-op yapacağı servikal BT tetkiki ile uygun vida boyunu hesaplayarak, uygun ölçülerde vida kullanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Instability of the upper cervical region due to traumatic, tumoral, infectious and degenerative processes has become more frequently detectable pathologies with the advances in radiological imaging techniques. Clinical findings in the C1 (atlas) pathologies could range from an ordinary complaint of pain to high morbidity and/or mortality cases. As a result, the treatment of the instability could vary from the use of a simple strap for the pathology to the upper posterior cervical stabilization surgery.Instrumentation techniques applied for the stabilization of the C1 have been classified into three types; C1-C2 transarticular screw fixation, C1 lateral mass screwing and C1 pedicle screwing. Of all three techniques, C1 lateral mass screwing has particularly been the most preferred due to its low complication rate and the ease of applicability. However, life-threatening major complications could be encountered unless the procedure of this technique is followed cautiously and/or the necessary care is given during the operation. Determining the appropriate length of the screw to be sent to the lateral mass is one of the matters of crucial importance about C1 lateral mass screw fixation. In the previous studies, screw diameter has been found to be 3-3.5 mm on average; however, the studies on screw length have revealed different results.The hypothesis of the current study is that there is no standard screw length for every individual; every case requires a careful calculation of the appropriate screw length. Therefore, by examining the pre-op cervical CT scanning results, surgeons to apply C1 lateral mass screw fixation must calculate the proper length of bicortical screw.In this study, morphometric analysis was performed on 30 dry stored atlas (C1) vertebrae in order to determine the appropriate length of the screws to be placed on the axis via posterior approach. In addition, 3D CT scanning was performed on all the sample vertebrae and measurements of angle and length were conducted on radiological data derived from 3D CT scan.The previous morphometric studies carried out on C1 screw fixation were meticulously reviewed. According to the literature review and the measurement results of the current study, the ideal cranial direction of the screw in the sagittal plane must be approximately 15° towards anteriorsuperior and in the vertical plane 14° towards medial. The literature review has also revealed that two non-assessed measurement parameters akin to the ideal screw length have been generated in this study. The first of these parameters, the length of the screw in the saggital plane (U10), has been found to be average 17.80 mm on the right (interval value: 14.43 -21.36 mm) and average 18.72 mm on the left (interval value: 15.29 ? 23.06 mm). The second parameter, the length of the screw in the vertical plane (U11), was found to be average 19.06 mm on the right (interval value: 13.11 ? 22.36 mm) and average 19.26 mm (interval value: 16.46 ? 22.11 mm) on the left. The measurement results revealed no statistically significant difference between right and left. It?s clear that the differences between the interval values of the two measurement parameters range between 5.65 mm and 9.25 at minimum.The findings of the current study support the previous studies in terms of the standard length of screw length and the interval values of the maximum and the minimum screw lengths. Though these interval values seem to be insignificant, it could lead to some serious complications in the upper cervical region. According to the measurements and the literature review carried out so far, there is not a standard screw length for C1 lateral mass screwing technique. The screw length is different for every individual. The surgeon to apply C1 lateral mass screwing must calculate the appropriate screw length via pre-op cervical CT examination and use the appropriate-sized screws in the operations.