Paliperidonun rat beynindeki oksidan/antioksidan sistem üzerine etkileri
Effects of paliperidone on oxidant / antioxidant system in rat brain
  1. Tez No: 248998
  2. Yazar: KADİR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H.RAMAZAN YILMAZ, PROF. DR. RAMAZAN ÖZCANKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Şizofreni tedavisi multifaktöriyeldir, tedavinin büyük kısmı antipsikotik ilaçlarla tedaviden oluşmaktadır. Şizofreninin oksidatif stres ile ilişkisi gösterildiğinden bu yana antipsikotik ilaçların oksidan/antioksidan sistem ve lipid peroksidasyonu üzerine etkileri konusunda birçok çalışma yapılmıştır.Bu çalışmanın amacı yeni bir antipsikotik ilaç olan paliperidonun rat beyin dokularında adenozin deaminaz (ADA), ksantin oksidaz (XO), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktiviteleri, malondialdehid (MDA) ve nitrik oksit (NO) seviyeleri üzerine etkilerini saptamaktır.Çalışma için yirmi erkek Sprague-Dawley rat alındı ve iki eşit gruba ayrıldı. İlk grup kontrol grubu (n=10) ve ikinci grup paliperidon grubuydu (n=10). Kontrol grubuna 14 gün süreyle, günde 1 kez serum fizyolojik uygulandı. Paliperidon grubuna 1 mg/kg/gün dozunda 14 gün süreyle, günde 1 kez paliperidon uygulandı. 14. günün sonunda tüm ratlar sakrifiye edildi. Beyin dokuları alındı. Rat beyin dokularında analizler yapıldı.Sonuçlarımız paliperidonun kontrol grubuna kıyasla; ADA, XO ve CAT aktivitelerini anlamlı düzeyde azalttığını; SOD aktivitesini, MDA ve NO düzeylerini anlamlı olmayan şekilde arttırdığını, GSH-Px aktivitesini anlamlı olmayan şekilde azalttığını gösterdi.Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen veriler paliperidonun antioksidan durumu değiştirebileceğini ve buna bağlı olarak oksidatif hasar için risk oluşturabileceğini, pürin metabolizması enzimlerinden olan ADA ve XO aktivitesini azaltarak şizofreni tedavisinde olumlu etkileri olabileceğini düşündürmüştür. Bu konuda diğer antipsikotik ilaçlarla karşılaştırmalı, daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The treatment of schizophrenia is multifactorial, with antipsychotic medications comprising a major part of treatment. Since the relationship between oxidative stress and schizophrenia has been shown, many studies have been performed about the effects of antipsychotic drugs on oxidant/antioxidant system and lipid peroxidation.The aim of this study is to determine the effects of paliperidone, a new antipsychotic drug, on the activities of the enzyme adenosine deaminase (ADA), xanthine oxidase (XO), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GSH-Px), and on malondialdehyde (MDA) and nitric oxide (NO) levels in rat brain tissues.Twenty male Sprague-Dawley rats were taken for the study and were divided into two equal groups. The first group was control group (n=10) and the second group was paliperidone group (n=10). Saline was administered once daily, for 14 days in control group. Paliperidone was administered with a dose of 1 mg/kg once daily, for 14 days in paliperidone group. All rats were sacrificed at the end of the 14th day. Brain tissues were taken. Analyses were performed in rat brain tissues.Our results showed that paliperidone decreased the activities of ADA, XO and CAT significantly, increased the activity of SOD, MDA and NO levels insignificantly, decreased the activity of GSH-Px insignificantly compared to the control group.In conclusion, the data obtained in this study thought that, paliperidone can alter the antioxidant status and accordingly, can create a risk for oxidative damage, can have positive effects in the treatment of schizophrenia by reducing the activities of the enzyme ADA and XO which are the enzymes of purine metabolism. We think that comprehensive with the other antipsychotic drugs, further studies need in this subject.