Şizofreni, şizoaffektif bozukluk, psikoitk özellikli bipolar duygudurum bozukluğu, sanrılı bozukluk hastalarında aylık depo antipsikotik kullanımında tedavi uyumunu etkileyen faktörler
Factors affecting the treatment compliance in the use of long-acting injectable antipsychotics in schizophrenia, schizoaffective disorder, bipolar affective disorder with psychotic features, delusional disorder patients
  1. Tez No: 626054
  2. Yazar: DUYGU ESEN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ciddi ruhsal hastalığı olan ve depo antipsikotik (haloperidol dekoanat, paliperidon palmitat, aripiprazol) kullanan hastaların tedaviye uyumlarını ve depo antipsikotikler arasında uyum açısından bir fark olup olmadığını belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya şizofreni, şizoaffektif bozukluk, sanrılı bozukluk ve psikotik özellikli bipolar duygudurum bozukluğu tanısı olan ve çalışmaya katılmak için onam veren 60 hasta katıldı. Hastalar başlangıçta, 6. ay ve 12.aylarda işlevsellik, klinik durum, yan etkiler, tedavi uyumu ve biyokimyasal parametreler açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışma sürecinde 12 ay içinde 22 hasta tedaviyi bıraktı. Tedaviyi bırakan hasta sayısı ve bırakma nedenleri açısından üç depo antipsikotik arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Tedaviye devam eden hastaların 6. ay ve 12.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the compliance of patients with severe mental illness and who use depot antipsychotic (haloperidol decoanate, paliperidone palmitate, aripiprazole) to treatments and whether there is a difference between depot antipsychotics with respect to compliance to treatments. Method: 60 patients who were diagnosed with schizophrenia, schizoaffective disorder, delusional disorder and bipolar mood disorder with psychotic features and who gave consent to participate were included to the study. Patients were assessed at baseline stage, the 6th and 12th month regarding functionality, clinical status, side effects, treatment compliance and biochemical parameters. Results: During the study period, 22 patients stopped treatment within 12 months. There was no statistically significant difference between the three depot antipsychotics in terms of the number of patients who stopped treatment and the reasons for discontinuing.