Işık uyarı şiddetinin ani değiştirilmesinin elektroensefalografinin (EEG) genliğine etkisi
- Tez No: 2490
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 1985
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Çalışmamızın esasını oksipital EEG'nin ışık girdisi ile bloklan- ması olayı teşkil etmektedir. Fakat deneysel çalışmalardan önce, "üzerin de çalışacağımız EEG'nin doğasının anlaşılması için, öncelikle temel, nöro- fizyolojik mekanizmalar ve EEG'nin oluşumu literatür bilgisine dayanıla rak verilmiştir. Sonraki deneysel kısımda uygun şartlarda deneklerden elde edilen karanlık EEG'sine (çoğunluk alfa 'dan oluşmaktadır) ani ışık uyarımının etkisi, elektroensefalografik kayıt yöntemi ile araştırılmıştır. 1-3 da kikalık karanlık EEG'si ve yine. 1-3 dakika süreli ani adımsal ışık uya rımının karanlık EEG' s inde yaptığı değişiklikler genlik yönünden değer lendirilmiştir. Sonuçta deneklerin karanlık EEG'lerinin ışık uyarımına farklı şekilde cevap verdikleri ye bu verilen cevaplara göre de denekle rin global olarak 3 grup oluşturdukları gözlenmiştir; 1. Bu grubu karanlık EEG genlikleri düşük olan ve ışık uyarımına cevap vermeyen denekler (8 kişi) teşkil etmektedir. Ayrıca bunların tüm deneklere oranı yaklaşık % 26'dır. 2.. Bu grubu da karanlık EEG genlikleri 1. gruptan biraz fazla olan ve ışık uyarımına küçük bir genlik azalması ile cevap veren denek ler (11 kişi) oluşturmaktadır ve tüm deneklere oram yaklaşık % 36'dır..ı-3. Bu grubu karanlık EEG genlikleri nispeten büyük olan denek ler oluşturmaktadır. Bu deneklerin (11 kişi) karanlık EEG'leri ışık uya rımına belirgin amplitüd azalması (alfa bloklanması) ile cevap vermekte dirler ve 2. grup gibi tüm deney grubunun yaklaşık % 36'sını teşkil et mektedir. -ıı-
Özet (Çeviri)
SUMMARY ion The main objective of this study is to consider the inhibitii of occipital EEG following a photic input.Chapter I is a brief survey of the literatüre on basic newrophys-ro logical mechanisms and the genesis of EEG in order to provide a better understanding of the phenomenon of EEG used in this study prior to the experimental accpunt. The following section constitutes the experimental account of the study. The section investigates the effects of sudden step-wise photic stimulation (1 -3 min.) on the pre-stimulation EEG of similar durations (which mostly consists of alpha rhythm) based on the EEG recordings taken from subjects under suitable conditions. These effects were investigated in terms of amplitude variations between the two experimental conditions. The investigations revealed that the responses of subjects to the experiment varied and fell in to three different global groups. 1. The first group consists of subjects whose pre-stimulation EEG recordings showed low amplitudes and these subjects did not respond to photic stimulation (i.e. subjects which reveal no alpha inhibition). There were 8 subjects in this group and they constitute about 26 % of the total sample. 2. The pre-stimulation EEG recordings provided from subjects in this group showed relatively higher amplitudes than the previous group. ?m-There were 11 subjects in this group and they responded to photic stimulation with a small degree of amplitude decrease. This gruop constitutes about 36 % of all subjects involved» 3. The data collected from subjects in.this group revealed relatively high amplitudes on pre-stimulation EEG recordings. The EEG recordings of these 11 subjects following photic stimulation showed a significant decrease in amplitude (i.e..marked alpha inhibition). This group constitutes about 36 %. of the whole test subjects. -iv-