Deneysel rat menopoz modelinde Melatonin'in ROS ve NMDA reseptörleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Effects of melatonin on brain NMDA receptors and ROS in experimental rat menopause model
- Tez No: 249026
- Danışmanlar: PROF. DR. H. BAHA ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız cerrahi menopoz yapılarak estrogen eksikliği oluşturulan dişi ratlarda beyinde serbest oksijen radikallerindeki ve NMDA reseptör düzeylerindeki değişiklikleri saptamak ve melatoninin antioksidan özelliğinden yararlanarak beyin dokusunda serbest oksijen radikalleri ve NMDA reseptörleri üzerine herhangi bir etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Bu çalışma sonucunda belkide antioksidanlardan melatonin klinikte Hormon Replasman Tedavisi'ne bir alternatif olabilir.Materyal-Metot: Bu çalışmada Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezinde yetiştirilen, Wistar Albino cinsi 32 adet dişi rat kullanıldı. Ratlar üç gruba bölündü.1) Overektomize +Melatonin grubu (OV+MEL; n=11)2) Overektomize grup (OV; n=11)3) Kontrol grubu (K; n=10)Birinci gruba; Overektomi yanında,10 mg/kg olacak şekilde intraperitoneal enjeksiyonla MEL,İkinci gruba; Overektomi+0.12ml serum fizyolojik intraperitonealÜçüncü grup olan kontrol grubuna ise aynı süre boyunca 0.12 ml serum fizyolojik intraperitoneal enjekte edildi.Araştırmanın sonunda ratlar dekapite edilerek deney sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Brain is sensitive to oxidative stres because it is containing rich unsaturated fatty acids. It is well known that estrogen deficiency in menopause causes brain stroke and degeneration. Melatonin is strong antioxidant and it can be use in treatment of menopause instead of hormone replacement therapy. In the current study we aimed to investigate effects of melatonin on NMDA receptors and oxidative stress values in overectomized rats.Materials and methods: Thirty two rats were randomly divided three groups. First group was used as overectomize plus melatonin (n=11) and the group received intraperitoneally (i.p) melatonin (daily and 10 mg/kg body weight) after induction of menopause. Overectomized rats were used in second group (n=11). Third group was used as control (n=10). 0.12 ml physiological saline was i.p. administrated to the second and third groups. End of the 30 days brain samples were taken.