Kronik Asetil salisilik asit ve C vitamini uygulamasının yaşlı sıçanlarda uzamsal hafıza, NMDA reseptörlerinden NR2A, NR2B ve Nikotinik kolinerjik asetilkolin reseptörlarinden ?7, ?4ß2 subtiplerine etkileri
Effects Of Chronic Administration Of Acetyl Salisilic Acid and Vitamin C On Spatial Memory and NMDAR Subtypes NR2A, NR2B and Also Effects on nAChR subtypes ?7, ?4ß2 and ?4ß2
- Tez No: 249025
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU KUMBUL DOĞUÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnflamasyon birçok nörodejeneratif hastalığın patogenezinde rol oynar. Normalyaşlanma sürecinde hem sistematik olarak hem de santral sinir sisteminde (SSS) kronikbir inflamasyon olayı meydana gelmektedir. NSAİİ'lar, siklooksijenaz (COX) enziminiinhibe ederek inflamasyonu azaltmaktadır ve sonuç olarak pro-inflamatuarprostoglandinlerin (PG) üretimini sınırlandırmaktadır. Diğer taraftan aspirin ile sağlananCOX inhibisyonuna bağlı proinflamatuar sitokin inhibisyonunun C vitamini tarafındandesteklendiği öne sürülmüştür. Hipokampüsde yaygın olarak bulunan ve öğrenme vehafızada etkili olduğu düşünülen N-metil-D-aspartat reseptörlerinin (NMDAR) venikotinik asetil kolin reseptörleridir (nAChR). Biz de bu bilgilerin ışığında, yaşlısıçanlarda NSAİİ arasında yer alan aspirinin kronik uygulanmasıyla NMDAR (N-metil-D-aspartat reseptörü) subunitlerinden NR2A (N-metil-D-aspartat 2A subuniti) ve NR2B(N-metil-D-aspartat 2B subuniti) konsantrasyonu ve nikotinik asetilkolin reseptörü(nAChR) izoformlarından ?7 , ?4ß2 konsantrasyonunun nasıl etkilendiğini ve mekansalhafızaya etkilerini incelemeyi amaçladık.Yaşlı sıçanlar (16-18 aylık) kontrol, asetil salisilik asit (ASA) verilen grup ve Cvitamini verilen grup ve ASA+C vitamini verilen grup olmak üzere 4 gruba ayrıldı. 10hafta süre ile kontrol grubuna serum fizyolojik, diğer gruplara ASA ve C vitamini oralgavaj ile verildi. Bu sürenin sonunda hayvanlar Morris su labirentinde eğitim veöğrenme testine tabi tutuldu ve dekapite edilerek hipokampüsleri çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Inflammation plays a part in patogenezis of many neurodejenerative disordes. Atnormal ageing process chronic inflammation status takes place systematically and at thecentral nervous system. NSAİDs inhibits COX enzyme and limits the proinflammatoryPG production. On the otherhand COX inhibition which is obtained by the aspirin issupported by vitamin C supplementation. NMDARs and nACHRs are thought to beeffective at learning and memory process. According to this data we administer chronicacetyl salisilic acid to aged rats and determine the effects of acetyl salisilic acid onspatial memory and effects on subunit concentration of NMDARs; NR2A and NR2Band nAChRs; ?7 , ?4ß2 isoforms.The aged rats (16-18 months) were divided into four groups as control group,acetyl salisilic acid (ASA) group, Vitamin C group and ASA+C group. For an tenweeks the control group was given saline and the other groups were given ASA andvitamin C by oral gavage. At the end of this period the rats were trained at the Morriswater maze and tested at the end of training. Their hippocampi were exctracted. ThanNR2A, NR2B subunits and nAChR ?7 , ?4ß2 isoforms were assessed by WesternBlotting analysis. Escape latencies and time spent at the target quadrant of groups werecompared and data of ASA+C group was statistically significant (p0,05).In conclusion we find out that NSAİDs with an antioxidant vitamin C developscognitive performans at aged rats and this effect should be related to the increase ofexpression of NMDARs and ?7 isoform of nAChR.