Ağır iyonların madde ile etkileşmesinde elektronik enerji kaybına hedef yapısının etkisi
  1. Tez No: 24909
  2. Yazar: AHMET KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
in ÖZET Bu çalışmada ağır iyonların elektronik enerji kaybı hesaplamaları yapıldı. Katılarda elektron yoğunluğu serbest atomlannkinden farklıdır. Bu temel fark elektron yoğunluğunun serbest atomunkinden daha büyük ve sabit olduğu dış bölgesindedir. Katılardaki elektronik enerji kaybı hesabı için bu etkileri göz önüne alan ve düzeltilmiş Bethe ifadesiyle düzeltilmiş Lindhard-Scharff- Schiott (LSS) ifadesini kullanan bir model geliştirildi ve ağır iyonlar için elektronik enerji kaybı diğer modellerin özellikle enerji kaybı eğrisinin maksimumu civarındaki sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Karbon, azot, oksijen ve klor iyonlarının karbon, aliminyum, argon, nikel, gümüş ve altın hedef üzerindeki elektronik enerji kaybı hesaplamaları yapıldı. Çeşitli gelen iyon ve hedefler için elde edilen hesaplama sonuçlarının deneysel verilerle % 5 mer tebesinde uyuşmakta olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, electronic energy losses of heavy ions are calculated. The electronic density distribution in solids differs from that of a free atom. The main difference is in the peripheral region, where the electron density is greater than that of a free atom and is fairly constant. A simple model for computation of the electronic energy loss in solids which takes those facts into account and uses the modified Bethe formula and a modified Lindhard-Scharff- Schiott (LSS) formula is developed and compared with other existing models, especially around the maximum of the energy loss curve for heavy ions. Electronic energy loss calculations in the carbon, aluminium, argon, nickel, silver, gold targets of carbon, nitrogen, oxygen and chlorine ions were done. The calculated results are in good agreement with experimental data for various ions and targets to within 5 %.