The nature of political interaction in Turkish domestic politics: Debates on Annan plan (2004) and the presidential election (2007)
Türkiye iç siyasetinde politik etkileşimin doğası: Annan planı (2004) ve cumhurbaşkanlığı seçimi (2007) tartışmaları
- Tez No: 249114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET BERİKER, PROF. DR. SABRİ SAYARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez siyasi etkileşimlerin doğasını Türkiye iç politikasındaki iki kritik politik konu çerçevesinde incelemektedir: 2004 yılında gerçekleşen Kıbrıs Annan Planı müzakereleri ve 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı süreci, ve uluslararası çevrenin bu süreçlere etkisini analiz etmektedir. Bu tez uluslararası ilginin varlığı veya yokluğunun iç politika etkileşimlerin doğasını önemli derecede etkilediğini öngörmektedir. Yukarıda sözü edilen çatışmalı iç politika olaylarında uluslararası aktörlerin varlığı ilişkileri daha dengeli ve işbirlikçi yapmıştır. Ancak, böyle bir varlığın olmaması daha agresif manevralara ve daha keskin kutuplaşmalara neden olmuştur. Ayrıca, iç politika aktörlerinin çatışmacı veya işbirlikçi olma seviyelerinin, yine bu aktörüleri uluslararası aktörler ile olan ilişkilerinin düzeyine göre değiştiği sonucuna varılmıştır.Bu çalışma karşılaştırmalı vaka analizine dayalıdır ve süreç analizi metodolojisi ile yapılmıştır. Bu anlamda, bu araştırmanın ana hedefi iç politikadaki aktörlerin politik etkileşimlerini kodlayarak politik anlamda hassas iki olayın politika yapma ve karar alma süreçlerini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the nature of political interactions in the context of two critical policy issues within Turkish domestic politics: the 2004 negotiations over the Annan Plan in Cyprus and process of the 2007 presidential election and analyzes the impact of international environment on this process. This thesis predicts that the presence or absence of international attention impacted the nature of the domestic political interactions. The existence of international actors in the above cases made domestic conflictual political relations more moderate and cooperative. The absence of such audience led to more aggressive maneuvers and sharper polarizations. It was also found that the level of cooperation and competition of the domestic actors changed according to their level of involvement with the international community.The study is based on a comparative-case study implemented by process tracing methodology. The main objective of this research thus is to analyze the process of the policy and decision making of two politically sensitive cases through coding the domestic actors? political interaction.