Differential transformation of civil society in Turkey: Interplay between The EU and historical legacies
Türkiye'de sivil toplumun ayrımsal dönüşümü: AB ve tarihsel miraslar arasındaki etkileşim
  1. Tez No: 742333
  2. Yazar: BÜKE BOŞNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS DIEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eberhard-Karls-Universität Tübingen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
AB ve Türk politika yapıcılar/karar vericiler ve sivil toplum temsilcileriyle yapılan 53 derinlemesine mülakata dayanan bu çalışma, Türkiye'deki çeşitli politika alanlarında sivil toplumun farklı düzeylerde Avrupalılaşmasını incelemektedir. AB'nin sivil toplum gelişimi üzerindeki etkisinin çok yönlü süreçlerini analiz ederek, üç temel alana, kadın, çevre ve insan haklarına odaklanıyor. AB ile iç siyaset arasında karmaşık etkileşimlerin var olduğunu öne sürerek, tarihsel mirasın -geçmişin miras kalan özelliklerinin- sivil toplumun Avrupalılaşma sonuçlarını şekillendirdiğini öne sürüyor. Yapılandırılmış bir karşılaştırmalı analiz yoluyla, bir yandan, AB kolaylaştırıcı tarihsel miraslarla buluştuğunda daha güçlü bir Avrupalılaşma etkisi elde edileceğini göstermektedir. Öte yandan, tarihsel mirasın AB etkisi ve dönüşümü için kısıtlayıcı bir koşul olarak işlev gördüğü yerlerde sivil toplumun Avrupalılaşmasının daha az olası olduğunu göstermektedir. Sivil toplumun farklı sektörlerindeki zengin ampirik kanıtlara dayanan çalışma, son olarak AB'nin sivil toplum gelişimi üzerindeki etkisinin potansiyelini ve sınırlarını tartışıyor.
Özet (Çeviri)
Drawing on 53 in depth interviews with EU and Turkish policymakers/decision makers and civil society representatives, this study examines varying levels of Europeanization of civil society across different policy fields in Turkey. It analyses multifaceted processes of the EU impact on civil society development, focusing on three principled issue areas, women, environment and human rights. Suggesting that complex interactions between the EU and domestic politics exist, it argues that historical legacies-inherited characteristics of the past-have shaped the Europeanization outcomes of civil society. Through a structured comparative analysis, on the one hand, it shows that a stronger degree of Europeanization will be accomplished when the EU meets with facilitating historical legacies. On the other hand, it demonstrates that the Europeanization of civil society is less likely where historical legacies function as a constraining condition for the EU impact and transformation. Based on rich empirical evidence across different sectors of civil society, the study finally discusses the nature, potential and limits of the EU impact on civil society development.