Formations of diaspora nationalism: The case of Circassians in Turkey
Diaspora milliyetçiliğinin formasyonları: Türkiye'deki Çerkesler örneği
- Tez No: 249123
- Danışmanlar: PROF. MELTEM MÜFTÜLER-BAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu tez, diaspora milliyetçiliğinin farklı fakat birbiriyle oldukça yakından ilintili formasyonlarını, üzerinde bugüne kadar çok az sayıda çalışma yapılmış olan Türkiye'deki Çerkesler örneğiyle anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye'deki Çerkes diaspora milliyetçiliğinin yapısını ve dinamiklerini, Ankara ve İstanbul'da Çerkes entellektüelleri ve aktivistleri ile gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış mülakatlar ile incelemeyi hedeflemektedir. Çerkes diaspora milliyetçiliğinin formasyonları, çalışmaya temel teşkil eden ve birbiriyle ilintili dört boyuttan incelenmiştir. Anılan dört boyutun her biri Çerkes diaspora milliyetçiliğinin oluşum süreçlerinde yapı taşları olarak önemli bir role sahiptir. Boyutlardan ilki, diaspora milliyetçiliğini tarihi bir olgu olarak değerlendirmektedir. İkinci boyut ise ilk boyutla da ilintili olarak, diasporanın ev sahibi konumundaki toplum, devlet ve ev sahibi ülkedeki hakim milliyetçilikle ilişkilerini ele alır. Çalışmanın temel aldığı üçüncü boyutta ise anavatan kavramı dinamik bir kurgu olarak çalışılırken, dördüncü boyut kapsamında, diaspora ve diaspora milliyetçiliğinin toplumsal cinsiyete dair boyutları tartışılmaktadır. Tüm bu boyutları göz önünde bulunduran çalışmamız Çerkes diaspora milliyetçiliğini, küreselleşen dünyada ve Türk siyasetinde diaspora, etnisite ve milliyetçilik kavramlarının incelenebileceği bir gözlem alanı olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to understand the multiple and yet interrelated formations of diaspora nationalism through the case study of an under-researched ethnic group in Turkey, Circassians. Based on semi-structured interviews with Circassian intellectuals and activists in Ankara and Istanbul, it aims to explore the dynamics and structures of Circassian diaspora nationalism in Turkey. To explore the formations of Circassian diaspora nationalism, there are four interrelated axes upon which this dissertation is based. Each of these axes is significant in the formation and as the formations of Circassian diaspora nationalism in Turkey. The first axis of this dissertation takes diaspora nationalism as a historical phenomenon with its ebbs and flows as the second axis regards the relationships of the diaspora with the host community, host state and the hegemonic nationalism of the host community. The third axis that this dissertation studies considers homeland as a dynamic construction, and the fourth axis concerns the gendered dimensions of diaspora in general and diaspora nationalism in particular. Through the exploration of these axes, this dissertation studies Circassian diaspora nationalism as a heuristic device through which diasporas, nationalism and ethnicity in a globalized world in general and Turkish politics in particular can be explored.