Dinamik regresyon modeli ile elektrik tüketimi tahmini.
- Tez No: 24914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
56 ÖZET Bu çalışmada, klasik regresyon dinamik regresyon modelleri incelendi ve onların varsayımları verildi. Dinamik regresyon modelleri ve bu modellerin ençok olabilirlik fonksiyonları verildi. Ençok olabilirlik fonksiyonları kullanılarak, model parametrelerinin tahminleri ve öntahmin modelleri elde edildi. En küçük kareler, AR(1),AR(2), ve AR(3> modelleri, 1960- 1990 yılları arasındaki elektrik tüketimine uygulandı ve sonuç olarak AR(1) modelinin diğer modellere göre daha anlamlı olduğu bulundu. Böylece AR(1) modeli kullanılarak öntahminler hesaplandı.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In this study, classical regression and dynamic regression models were examined and their assumptions were given. The linear stationary models of IU error term in the dynamic regression model and the maximum likelihood -functions of these models were given» Using the maximum likelihood.functions, the estimators o-f the models parameters and forecasting models were obtained. Least squares, AR(1),AR(2> and AR(3> models were applied to the electricity comsumption between the years 1960 and 1990, and in the result it was found that the AR