Gediz ve Nif çayı havzalarında bağcılık işletmelerinin tarımsal bilgi yönündeki gereksinmeleri ve karşılanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 24913
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN ÖZERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
137 8 ÖZET Bu araştırmada Gediz ve- Nif Çayı havzalarındaki Bağcılık isletmelerinin gereksinim duydukları tarımsal bilgiler ve karşılanması -üzerinde durulmuştur. Bu amaçla: izmir'in Menemen ve Kemalpaşa İlçeleri ile Manisa'nın Merkez, Saruhanlı, Turgutlu, Ahmetli, Salihli, Alaşehir ve Sarıgöl ilçelerine bağlı toplam 32 köyde, 100 üretici ile yüzyüze görüşülerek survey çalışması yapılmıştır. Araştırmada üreticilerin haberdar olma aşamasında en etkili kaynağın arkadaş ve akrabalar olduğu, bu aşamada etkili bir araç olarak bilinen kitle iletişim araçlarından hiç yararlanılamadığı tesbit edilmiştir. Tabii ki bu konudaki en önemli unsur, kitle iletişim araçlarının gevrek haberdar etme gerekse bilgilendirme konusunda tarımda yeterince kullanılamadığıdır, üretim ile ilgili konularda müracaat edilen kaynakların başında üreticiler kendi deneyimlerini gösterini s 1 erd i r. üreticilerin. gereksinim duydukları bilgilerin başında, tarımsal mücadele ve gübreleme gelmektedir. Devlet yayını servisleri de daha çok bu konuda yoğunlaşmıştır. Ancak üreticilerin ekonomi ile ilgili bazı bilgilerin de verilmesini gerekli görmelerine karşın bu konularda hiç bilgi verilmediği belirlenmiştir. Türkiye' de tarımsal yayım çalışmalarında önemli bir eksiklik olarak, üreticilerin gerek planlama gerekse değerlendirme aşamalarına katılmadıkları ve bu nedenle de yayım çalışmalarında tabandan bir etkinin olmadığı söylenebilir. Yöre ve üretici gereksinimlerine göre, yetiştiricilikle ilgili konuların yanında işletmecilik ve ekonomi ile ilgili diğer konuların da yayım çalışmalarında yer alabilmesi, gelişmiş ülkelerde bilgisayarla muhasebe kayıtlarının tutulduğu, işletme planlarının ve yayım hizmetlerinin yapıldığı günümüzde önemli bir aşama olacaktır. En çok kullanılan yayım araçları olarak devletin.138 özel firmaların ve kooperatiflerin hazırlamış oldukları broşür ve afişler ile çoğunluğu üreticilerin kendi imkanları ile gerçekleştirdikleri geziler belirlenmiştir. Hiç bir yayım aracının en iyi olmadığı görüşüyle, iletilmek istenen mesaja, ulaşılmak istenen kitleye, sosyal çevreye göre araçların değişebileceği, yayım araç. ve yöntemlerinin kombinasyonlarının belirtilen bu şartlar ile yayım kuruluşunun sahip olduğu imkanlara göre şekillenmesi uygun olacaktır. üreticilerin gereksinimlerinin tesbit ve yapılan uygulamaların takip edilebilmesi için yayımcıların sık sık koy ve işletme ziyaretleri ve bunun içinde ulaşım olanaklarının artırılması ve özellikle yayım teşkilatının sahip olduğu ulaşım araçlarının başka kuruluşlarca (örneğin; Kaymakamlıklar) kullanılmaması sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, üretilen yeni bir bilginin sosyal fayda sağlayabilmesi için bu bilginin kullanıcı ve ihtiyacı olanlara etkin şekilde ulaştırılması gerekmektedir m-y. Cemal Talug, 1986-1989 Rationable And a Future Prospects Agricultural Extension At The Arid Zone Resarch Institute, Quetta - September, 1989, s.12.
Özet (Çeviri)
139 9 SUMMARY This study has been focused on the knowledge needs of the grape growers in Gediz and Nif Valleys of Ege Region. The questionnaires had been answered, by 100 farmers in 32 villages of nine counties of Manisa and 'Izmir provinces. The friends and relatives had been found as the most effective source in the awareness stage of the new techniques and applications. But the mass media which are known as effective sources had no impact at this stage because of it isn't preferred by extension services in communication activities in the research area. The public extension workers are the most important information sources after the farmers' own experiences. The great percentage of the farmers apply their own knowledge and experiences in the production. The input salers had been found as the third important information source far the farmers. The farmers need the knowledge about the plant protection and fertilization more than the other knowledge. The public extension services have been focused on these matters. Furthermore, some of the farmers need the farm management knowledge, too. But there isn't any activity on this subject in the research area by the extension workers. It shows that there isn't any the farmer participation at the stages of the extension activities in the region. And so, there is no impact from down to top in agricultural extension services. The farm management subject must take place in extension activities. It's remembered that, the computer networks have been established among.the farmers, extension services, the research centers in the some developed countries. The economic information flow, farm planning/programming and accounting information are conducted by using computers, today. The. leaf lets, posters are most important media which farmers use in the research area. The farm and village visits are140 important communication methods. The -Farmers want their vineyards to be often visited by extension workers. The priority of subjects -Far in-service training -for the extension workers must be given according to the farmer needs. For the social benefits of a novelty can be acquired by achieving appropriate people and place.