Samsun-Sinop yöresinin bazı Lathyrus ve Vicia türlerinin sistematik morfolojik ve anatomik yönden incelenmesi.
  1. Tez No: 24917
  2. Yazar: KAZIM ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
75 VI. ÖZET 1. 1989-1991 yıllan arasında Samsun-Sinop yöresinden Lathyrus ve Vicia cinslerine ait bazı bitki türleri toplanmıştır. Vicia cinsine ait 13, Lathyrus cinsine dahil 12 tür teşhisi yapılmıştır. Bu türlerden, çalıştığımız yörede nisbeten yaygın olan türler; sistematik, morfolo jik, anatomik yönden araştırıldı. 2. Çalışma alanında yaygın olan; V.pubescens, V.tetrasperma, V.hirsuta, V.cassubica, L.pratensis, L.czeczottianus, L.laxiflorus subsp. laxiflorus türlerinin ayırım anahtarı ile desk- ripsiyonları toplanan örnekler üzerindeki ölçümlere ve sistematik literatürlere göre yapılmıştır. 3. Çalışmanın morfoloji bölümünde, yaygın olarak seçilen bitki türlerinin taze örneklerinin renkli fotoğrafları çekildi. Bitkinin kök, gövde, yaprak, çiçek, meyve ve tohum larının özellikleri ayrıntılı olarak verildi, özellikle çiçek kısımlarının diseksiyonu yapılarak şekilleri çizildi. Çiçek formülleri ve çiçek diyagramları da verildi. 4. Anatomik çalışmalarda; bitki örneklerinin kök, gövde ve yapraklan üzerinde duruldu. Çalışmalar taze örneklere ve %70'lik alkole alınan materyele dayanmaktadır. Kök, gövde ve yapraklar parafın bloklara alınarak, bu bloklardan mikrotomla ve elle 15-20 mikron kalınlığında kesitler alınmıştır. Yaprakların alt ve üst yüzeylerinden yüzeysel kesitler alınıp stoma yapılan da incelenmiştir. 5. Elde edilen bilgiler sonuç ve tartışma, bölümünde yorumlanmıştır. 6. Çalışılan türlerin morfolojik, anatomik, sistematik yapı ve özelliklerini içeren fotoğraf, şekil, tablo, araştırma alanı ile ilgili iklim diyagramları ve harita çalışmada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
76 VII. SUMMARY 1. Some species of Lathyrus and Vicia genera were collected from Samsun-Sinop district between 1989 and 1991. It is idendified that 13 species were belonged to Vicia anda 12 species to Lathyrus. The most commonly distributed species of this area were in vestigated by their systematic, morphologic, anatomic characters. 2. The identification key and descriptions of commonly distributed species V.pubescens, V.tetrasperma, V.hirsuta, V.cassubica, L.pratensis, L.czeczottianus, L.laxiflorus subsp. laxiflorus had been done by the systematic literature and the measurements of colleted specimens. 3. The colored photographs of fresh planta species were taken for the morphological in vestigation. The root, stem, leaf, flower and seed characteristics of plant were given in details. In paticular, the flower parts were dissected and drowed. Flower formula and diagrams were presented. 4. The root, stem and leawes of plant somples were considered in anatomical investiga tion. The study was carried out with fresh and preserved material in 70% alcohol. The root, stem and leaf parts were placed in paraffin blocks and sectioned by microtome or hand in 15-20 jj. (micron) thickness. The stoma structure had been, also investigated by taking superficial sec tions above the leaves. 5. The information obtained was inter preted in the parf of Results and Discussion. 6. The photgraphs, diagrams and tables related to the morphologic, antaomic, systematic structure and characteristik of the investigated species and climate diagrams and maps of study area were presented.